Vietnam Rotamız ve Bütçe

Yemekleri ve kültürüyle bizi kendine aşık eden Vietnam, gezip görecek lokasyonlarının bolluğuyla iki aylık dolu dolu bir geziyi hak ediyor. Biz ise vize kısıtlarından dolayı sadece 25 gün ayırabildik. Güneyinden kuzeyine tam tamına 9 şehrini gezdiğimiz bu 25 günlük Vietnam rotamızı aşağıda görebilirsiniz.

Rotamız

1-5. gün : Saigon ( Ho Chi Minh City)

Eski ve bilindik ismiyle Saigon, resmi ismiyle Ho Chi Minh City, Vietnam’ın en büyük ve hareketli şehri. Ülkenin ticaret ve ekonomi merkezi de olan bu şehir, biz göçebelerin büyük şehir nefretini yenecek kadar etkiledi bizi. Diğer büyük şehirlerin aksine güzel yemeklere ve güler yüzlü insanlara sahip. Aynı zamanda Güneydoğu Asya’da gördüğümüz en hareketli gece hayatı burada, hem de oldukça ucuz. Normalde 2 gün kalmayı planladığımız bu şehirde toplam 5 gün geçirdik. Saigon günlerimizi “Ho Chi Minh’in şehri Saigon!” yazımızdan okuyabilirsiniz. Ayrıca vaktiniz varsa şehre iki saat uzaklıktaki Cu Chi Tünellerinde Zaman Yolculuğu yapmayı da es geçmeyin.

6-7. gün: Nha Trang

Nha Trang, Vietnam’ın en meşhur sahil kasabalarından biri. Ama baştan söyleyelim Vietnam’ın deniz ve kumsalları ne yazık ki diğer Güneydoğu Asya ülkeleri kadar güzel değil. Fakat bu sahil kasabasının öne çıkan kısmı yemekleri. Biz de Deniz mahsulü cenneti Nha Trang yazımızda şehrin bu yönünü ballandıra ballandıra anlattık.

8-10. gün: Hoi An

Bu şehir tarihi, yemekleri ve rengarenk canlı hayatı ile sizi kendine aşık ediyor.  Biz de Vietnam’daki en dolu 3 günümüzü Hoi An’da geçirdik ve bu 3 günümüzü tam tamına 5 adet yazı ile anlatabildik. İlk günün erken saatlerinde vardığımız Hoi An’ı Gün Doğarken Keşfe Çıktık. Kimseciklerin olmadığı rengarenk sokaklarında bol bol fotoğraf çektikten sonra Champa İmparatorluğunun ihtişamını gösteren orta çağın en önemli yerleşimlerinden biri olan My Son Tapınaklarını ziyaret ettik. 2. günümüzü herkese tavsiye edeceğimiz harika Kim Bong Kasabası Bisiklet Turu ile dolu dolu geçirdik. Yemeklerine hayran kaldığımız Hoi An’da, yemek kursuna gitmeden olmaz dedik ve 3. günümüzü Yemek Kursu ve Sepet Bot Gezisine ayırdık. Kendisi küçük etkisi büyük bu şehre ayırdığımız 3 gün bize az geldi. Keşke daha uzun süreli vizemiz olsaydı diye söylenip durduk şehirden ayrılırken. Hoi An ile ilgili diğer bilgilere Peri Masalı Şehri Hoi An yazımızdan ulaşabilirsiniz.

11-12. gün: Da Nang

Da Nang, Vietnam’ın ortasında yer alan ülkenin en büyük liman şehirlerinden biri. Birbirinden enteresan köprülere sahip olan bu şehirle ilgili yazımız Da Nang’daki tüm köprülerden geçebilir miyiz? linkinde yer alıyor. Öte yandan bir gezgin olarak şehrin kendisinden çok çevresi ilgi çekici geldi bize. O yüzden şehir merkezinde takılmak yerine bizim yaptığımız gibi bir gün motosiklet turu yapmak (Da Nang Motosiklet Rotası ve Hai Van Geçidi) diğer gün de meşhur Golden Bridge’i görmeye gitmek çok daha keyifli (Ba Na Hills ve Golden Bridge Yazısı).

13-14. gün: Hue

Vietnam’ın ihtişamlı imparatorluk şehri Hue en az iki gün gezmeyi hak ediyor. Biz ilk günümüzde motosiklet kiralayıp meşhur kral mezarlarını gezdik (Hue Motorsiklet Rotası). 2. gün ise yürüye yürüye bitiremediğimiz devasa Hue İmparatorluk Şehrini gezdik. Hue aklımızda şaşalı imparatorluk mimarisi ve görkemli kapılarıyla kaldı. Bunun yanında merkezindeki sokaklar akşamları sadece yayalara açık. Cıvıl cıvıl bu sokaklar size harika restoranlar ve gece hayatı sunuyor. Hue şehri yazımıza da buradan  ulaşabilirsiniz.

15-17. gün: Phong Nha

Phong Nha’nın yegane özelliği dünyanın en büyük mağaralarına ev sahipliği yapıyor olması. Haliyle biz de iki günümüzü bol bol mağarayla ve yemyeşil doğayla doldurduk bu kasabada. Şehre öğleden sonra varmamızın üzerine bir de yorgunluk eklenince ilk günümüzü otelde ve minik kasabada geçirdik. İkinci gün olmazsa olmazımızı gerçekleştirip, otelden kiraladığımız motorsikletle çevreyi keşfe çıktık. Kasabadaki son günümüzü ise sadece merkezden kalkan tekneler ile gidilebilen Phong Nha ve Tien Son Mağaralarına ayırdık.

18. gün: Ninh Binh

Phong Nha’nın kuzeyinde, onun gibi mağaraları ve doğasıyla meşhur olan bir diğer Vietnam bölgesi Ninh Binh. Genelde insanlar bu iki yer arasında bir tercih yapıyorlarmış. Biz yapamadık ve Ninh Binh’e de uğradık. Sadece bir günümüz olduğundan hemen otelimizden motosiklet kiralayıp  Ninh Binh Motosiklet Rotamızı gerçekleştirdik. Buraya nasıl geldik, ne yedik ne içtik ile ilgili detaylı bilgiler Ninh Binh (Tam Coc) yazımızda.

19-21. gün: Hanoi

Vietnam’ın başkenti ve ikinci büyük şehri Hanoi bizi Saigon gibi şaşırttı. Evet, büyük ve oldukça kalabalık bir şehir. Ama yine de diğer büyük şehirlerin aksine insanlar eğlenmesini biliyorlar ve biranın 1 Dolardan daha ucuz olduğu bu şehirde eğlenmek de çok ucuz.  Hanoi hakkında detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

22-25. gün: Cat Ba Adası (Ha Long Bay)

Son durağımız dünyaca meşhur karst yapılarına ev sahipliği yapan Ha Long Bay oldu. Gezimiz için merkez olarak Cat Ba Adasını seçtik. Toplam 4 günümüzün ikisini bu adada bol bol deniz ürünü tüketmeye ve ucuz biralarla sarhoş olmaya ayırırken, bir gününde motosiklet kiralayarak adada ne var ne yok baktık. Adadaki son günümüz ise buraya gelmemizin en büyük sebebi olan karst yapılarını görmek için Ha Long Bay Tekne Turuna katılmakla geçti.

Bütçe

Vietnam gezdiğimiz Güney Doğu Asya ülkeleri arasında neredeyse her konuda en ucuz ülkeydi. Tabii biz muhteşem deniz ürünlerine karşı koyamadığımız için diğer ülkelerdeki gibi iki kişi günlük 50 Dolara çıktık yine. Sanırım bu bir alışkanlık oldu bizde, bir şekilde 50 dolar ortalamayı tutturuyoruz her ülkede. 🙂

Para çekme konusuna gelince ATM komisyonları ortalama, %3 civarlarında kaldı. Banka olarak VP Bank’tan memnun kaldık. Esasında önemli olan tek seferde en yüksek miktarda parayı veren ATM’yi bulmakta. VP Bank’tan 10.000.000 VND çekebildiğimiz seferde komisyon oranı %2.5’a düşmüştü örneğin. ATM’lerin yaygınlığına gelince biz gittiğimiz her yerde rahat bir şekilde ulaşılabildiğini gördük. Kredi kartı kullanımı ise zincir kahve dükkanları, oteller ve büyük alışveriş marketlerinde yaygın durumda. Fakat bazı durumlarda %3’e yakın komisyon talep ediyorlar. Diğer her şey için nakit Vietnam Dongu tek geçer para.

25 Günlük Vietnam harcamamız:

Konaklama: 276$

Konaklama oldukça ucuz ve ülke genelinde 10-15 Dolar aralığında konakladık. Bu fiyata genelde basit bir kahvaltı ve kahve de dahil oluyordu. Tüm odalar oldukça konforlu ve klimalıydı. Sadece Saigon’da ilk gittiğimiz otelde pencere yoktu. Esasında Agoda uygulamasından tutarken pencere var gözüküyordu. Ama gittiğimizde pencerenin önüne duvar örüldüğünü gördük. Bu olaydan sonra da gezimizin geri kalanında odayı görmeden internetten almamaya gayret gösterdik.  Daha sonra da eğer yüz yüze aynı fiyat veya altı alabilirsek direk otelden tutmaya başladık.

rhdr
Vietnam’da otel odaları hem konforlu hem de çok ucuz.

Yemek: 445$

Güney Doğu Asya’ya gelmeden önce Tayland mutfağının methini çok duymuştuk. Ama Vietnam mutfağı bize Tayland mutfağından da güzel geldi. Hatta Vietnam’da bulunduğumuz zamanda hiç Avrupa mutfağından yemek yemek geçmedi aklımızdan. Özellikle muhteşem midye türevleri, ahtapotlar ve karidesler bizi cezbetti. 3-4 dolara bir kilo midye, istiridye vs. yiyebiliyorsunuz bu güzel ülkede. Öte yandan Kamboçya gibi bu ülke de bölgedeki en ucuz biralara sahip. Bar ve restoranlarda 50cl lik biraları 50 cent civarında içebiliyorsunuz. Bir diğer güzellik de gittiğiniz her şehirde o şehrin isminde biraları tadıp birbiriyle karşılaştırabilmeniz.

clam.jpg
Bu muhteşem midyeler, kalamarlar sadece 4 Dolar

Ulaşım: 195$

Vietnam’da ulaşım maliyetleri çevre ülkelerle benzer düzeyde. Şehirler arası ulaşım için en yaygın araç otobüs. Biz Saigon’dan Hue’ye kadar 6 şehre “open ticket” denen tek bir biletle gittik. Sinh Tourist firmasının sağladığı bu bileti herkese tavsiye ederiz. Tek yapmanız gereken gideceğiniz bir sonraki lokasyon için bir gün önceden yer ayırtmanız. Bu firmanın şehir merkezlerinde indirmesi de büyük avantaj. Firmanın resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Diğer şehirler için de biletleri kaldığımız otellerden rahatlıkla temin ettik. Otelden bilet aldığınızda otobüs terminaline nasıl ulaşırım gibi bir derdiniz kalmıyor.

Şehir içi ulaşıma gelince, Grab uygulaması oldukça yaygın ve oldukça ucuza taksi ile yakın mesafelere gidebiliyorsunuz. Motosiklet kiralama ücretleri ise kaldığımız her otelden günlük 4-8 Dolar civarında tuttu. Motosiklet ile çok sıkı fıkı değilseniz Saigon, Da Nang ve Hanoi gibi büyük şehirlerde motosiklet kiralamanızı tavsiye etmeyiz. Sanırım Hindistan’dan sonra en kompleks trafiğe sahip ülke Vietnam. Benzin fiyatları da ortalama sayılır. Motosiklet kiralamak çok ucuz olunca benzin parasını pek de dert etmiyorsunuz.

Vietnam’da her şey motosikletliler için. Köprüler bile. 🙂

Market: 92$

Vietnam’da musluklardan su içmek yerine marketlerden almayı tercih ettik. Su fiyatları bira ile aynı olunca insan başta üzülüyor tabii ama bira çok ucuz yapacak bir şey yok. 🙂 Şarap diğer Güney Doğu Asya ülkelerinde olduğu gibi ateş pahası ve çok kötü. Her ne kadar Dalat’ın iyi şarapları var deseler de, denedik ve geçer not almadı maalesef. Bir bardak şarap fiyatına 4-5 şişe bira içebileceğinizi düşününce de bir daha denemedik.

Zincir küçük marketleri Vietnam’da her yerde bulabiliyorsunuz. Abur cubur, hazır dondurma sevdalıları bu ülkede hiç üzülmeyecekler. Ama açıkçası güzelim Vietnam yemekleri varken hiç değmez midenizi bunlarla doldurmaya. Şampuan, diş macunu vs. şeylere erişmek de çok kolay. Oldukça ucuza North Face gibi ünlü markaların ürünlerine ulaşılabiliyormuş. Bizim ihtiyacımız olmadığı için hiç araştırmadık. Sadece benim (Turgay) parmak arası terliği koptuğundan yerel markette yeni bir terlik aldık 4 Dolara. Yerel marketlerde pazarlık şart. Turist olduğunuzdan fiyatlar size genelde daha yüksek oluyor.

market.jpg
Yerel Marketleri destekleyelim ama pazarlık yapmayı da unutmayalım.

Aktivite: 186$

Vietnam’da aktiviteler gayet uygun. Örneğin Hoi-An’da My Son Tapınakları Turu kişi başı 10 Dolar tuttu. Yine Hoi-An’da çok keyifli geçen ücretsiz Kim Bong Kasabası Bisiklet Turuna katılmıştık. Hanoi şehrinde de mesela ücretsiz şehir turu bulmuştuk. Dünyaca meşhur Golden Bridge’i görebileceğiniz Ba Na Hills’te tüm gün kişi başı 30 Dolara eğlenmiştik. Yine muhteşem karst yapılarını gördüğümüz Ha Long Bay/Lan Ha Bay Tekne Turu kişi başı 16 Dolar tutmuştu. Kısaca Vietnam’da şehir ve kasabaların içinde kalmak yerine ucuza bol bol eğlenip, gezip tozabilirsiniz.

qrf
Koca bir gününüzün eğlenerek geçeceği Ba Na Hills’e ulaşım, Guiness rekorlarına imza atmış devasa teleferiklerle gerçekleştiriliyor.

Giriş Ücretleri: 149$

Giriş ücretleri, ne yazık ki Vietnam’ın en pahalı kısmı. Bir mağarayı görmek için başta 10 Dolar vermek çok üzmüyor insanı ama bir hafta içinde 5-6 mağara gezip her birine iki günlük konaklama paranı vermek birazcık üzüyor insanı. Ama bu mağaralar dünyanın en görkemli mağaraları olunca da insan görmeden yapamıyor.

bsh
Vietnam: Dünyanın en büyük ve ihtişamlı mağaralarını görebileceğiniz yegane ülke

Çamaşır Yıkama Hizmeti: 6$

Ortalama fiyat kilo başı 1 Dolar. Kendi otelinizdeki fiyat yüksek gelirse kesinlikle çevreye bakın derim. En son dert edeceğiniz şey elbiselerinizi yıkamak olacaktır sanırım. Çok ucuza her yerde çamaşırhane bulmak mümkün.

Sim Card: 15$

Sim Card fiyatları gayet uygun ve çekim kalitesi de ülke genelinde oldukça iyiydi. Gitmeden önce bu linki inceleyerek hangi operatörü nereden alabileceğinizi bulabilirsiniz.

Diğer: 283$

İnsan yoldayken ne ile karşılaşacağını bilemiyor. Kamboçya’da hastalanmıştık, Vietnam’da da ne yazık ki odamızdan bir miktar para çaldılar. Sanırım oda görevlisi bu kötü olayı yaşattı bize. Çünkü yaklaşık 700 Dolar paradan 200 Dolar kadarını çalmışlardı. Yaklaşık 3 aydır bulunduğumuz Güney Doğu Asya’da başımıza herhangi bir hırsızlık olayı gelmediğinden yanımızdaki para miktarını yükseltmiştik ve doğrudan cüzdanımızda saklıyorduk. Bu olaydan sonra da paramızı giysilerimizin içinde zor bulanabilecek yerlerde saklamaya başladık. Bir diğer masraf da vize oldu. Havalanında alacağınız vize kişi başı 25 Dolar. Vize ile ilgili diğer bilgiler Kamboçya’dan Vietnam Vizesini Nasıl Al(ama)dık? yazımızda.

Vietnam’daki günlerimiz harika keyifli geçti, doğasına, yemeklerine ve gündelik yaşamına hayran kaldık. Üstelik Güney Doğu Asya seyahatimizde en ucuz harcamaları yaptığımız ülke oldu. Herkesin gezilecekler listesine eklemesi gereken bir ülke kesinlikle.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close