Kamboçya’dan Vietnam Vizesini Nasıl Al(ama)dık?

Vietnam vizesini almamız biraz maceralı oldu diyebiliriz. Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’deydik ve Vietnam’ın en güzel şehirlerinden biri olan Saigon sadece 10 saat uzaklıktaydı. Üstüne üstlük hostelimizden 20 Dolardan az fiyata Saigon’a otobüs bileti bulabilmiştik. Biz de hazır Phnom Penh’deyken davetiye mektubu olmadan Vietnam vizesi alabilir miyiz diye Vietnam Konsolosluğu’nun yolunu tuttuk. Böylece oldukça uygun fiyata Vietnam’a geçebilecektik.

Vietnam Konsolosluğu

436 Preah Monivong Blvd (93), Phnom Penh, Cambodia

Çalışma Saatleri: 08.00-11.30, 13.00-16.00

(Pazartesi-Cuma)

Tel: +855 97 749 2430

Oldukça sade olan başvuru formunu doldurup ikişer adet fotoğraf hazırladık ve kendimizden emin bir şekilde başvuru gişesine gittik. Klasik sorular geldi tabii nasıl gireceksiniz, kaç gün kalacaksınız, nereden döneceksiniz. Sorulara otobüs ile gidip, 1 ay kalıp Kamboçya’ya geri döneceğiz cevaplarını verdik. Biz de yavaş yavaş vizeyi alıyoruz diye sevinmeye başlamıştık. Tam o anda siz Türkiye vatandaşısınız vize almak için davetiye mektubu lazım onun da maliyeti 150 Dolar cevabıyla karşı karşıya kaldık. Sonrasında acaba dönüş yeri Kamboçya değil de vize istemeyen bir ülke söyleseydik vizeyi alabilir miydik acaba diye düşündük. Açıkçası özel bir taktiği var mı, tamamen şans mı bilemiyoruz.

Biz Vietnam’a gitmeyi kafayı koymuştuk, illa ki davetiye mektubu almak gerekiyorsa en ucuz nasıl alabiliriz diye interneti araştırmaya başladık. Diğer ülke vatandaşları için 20 Dolar olan davetiye mektupları Türkler için 100 Doların üzerindeydi. Sonunda en uygun fiyatı 60 Dolara Joymarktravel‘dan bulduk. Vize işlemleriyle ilgilenen kişi Nguyen Khoa Diem (diem@joymarktravel.com). Bizden pasaport bilgilerinin dışında otel rezervasyonlarını ve uçak/otobüs biletlerini istedi. 5 Günlük otel rezervasyonunu hazırladık fakat otobüs bileti rezerve etmeyi bulamadık hiç bir yerden. Diem sağolsun otobüs bileti rezervasyonlarını kendi gerçekleştirdi ve bize 10 iş günü içerisinde davetiye mektubunu yollayacağını belirtti. Belirtmekte fayda var eğer davetiye mektubuna daha kısa sürede ihtiyacınız varsa bunu belirtip daha yüksek ücretlere alabiliyorsunuz. Ödeme işlemini de davetiye mektubu geldikten sonra internet üzerinden kredi kartı ile yapabiliyorsunuz.

Başvuru işlemi bittikten sonra gönül rahatlığıyla başladık Kamboçya’yı turlamaya. 20 gün sonra Phnom Penh’e tekrar döndüğümüzde davetiye mektubu çoktan hazırdı. Internetten davetiye mektubunu indirip, aşağıdaki formu da doldurup tekrar geldik başvuru veznesine.

IMG_20190221_083134.jpg
Soldaki Davetiye Mektubu, Sağdaki ise Başvuru Formu

Biz işler tam halloldu derken, görevli sizin başvuruyla ilgili herhangi bir yazı gelmedi bize dedi. Biz de anlayamadık tabii bu form yetmiyor mu davetiye mektubu işte dedik. Meğersem konsolosluklar kendilerine hitap eden yazı almadıkça vize işlemlerini gerçekleştirmiyormuş. Bürokrasi her yerde bürokrasi. Hemen Diem’i arayıp durumu bildirdik. Kendisi de bakanlıktan kaynaklanan bir hata olduğunu ve bizim yazının Türkiye’deki konsolosluğa gittiğini (faks çekildiğini) belirtti. Aksilik bu ya tam bizim gideceğimiz tarihlerde Trump ve Kim Jong-Un’un Vietnam’da buluşması varmış. Kimse herhangi bir kuraldan ödün vermiyor, konsolosluk illa yazı diyor bakanlık da tekrar yollamam diyor. Diem en sonunda karadan girmek yerine uçakla gidin, bu davetiye mektubu ile Saigon hava limanınından vize alabilirsiniz dedi. Biz de başladık skyscanner’dan momondo’dan ve bilimum yerden uçak bileti bakmaya. Maalesef 40 dakikalık mesafeye en ucuz uçak bileti 110 Dolardı. Sorun çıkmasa otobüsle 20 Dolara gidebileceğimiz yere ciddi bir para ödeyecektik. Tam Vietnam’ı boşverip Tayland’a mı dönsek diye düşünürken, Diem’den davetiye mektubu parasını almayalım, siz havadan gelip güzel ülkemizi gezin teklifi geldi. 🙂 Kendisine tekrardan çok çok teşekkürler.

Saigon Tan Son Nhat Uluslararası hava alanına indikten sonra tabelaları takip ederek vize başvuru kısmına geldik. 3. kez ama son kez vize başvuru formumuzu doldurarak davetiye mektubu ve resimlerimizle gişeye teslim ettik. 10 dakika sonra vizemiz hazırdı, herhangi bir soru sormadılar veya dönüş bileti istemediler. Vize ücreti hava alanından alırsanız 25 Dolar.

hdrpl
Vietnam Vizesi Sonunda…

Oldukça koşuşturmalı oldu ama sonunda Vietnam vizesini Kamboçya’dan olmasa da Saigon hava alanından alabildik. İyi ki Diem’i dinleyip Vietnam’a gitmişiz. Güneydoğu Asya’daki en güzel yemekleri yediğimiz ülke oldu. Muhteşem doğası ve tarihi de cabası.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close