Phong Nha ve Tien Son Mağaraları

Biletler

İlk günkü motosiklet turumuzdan sonra ikinci günümüzü Phong Nha ve hemen yanındaki Tien Son Mağarasına ayırdık. Burada en önemli nokta mağaranın giriş biletleri mağaranın girişinde satılmıyor! Şehir merkezindeki iskeleden almak gerekiyor. Biletler Phong Nha Ke-Bang Tourism Center‘da satılıyor. Bilet sırasında mağaranın girişinden bilet almaya çalışıp alamadığından merkeze geri dönmek zorunda kalmış biri sürü üzgün genç vardı. Dikkat etmekte fayda var!

Mağaralara bilet satılan iskeleden kalkan yerel botlarla ulaşılabiliyor. Mağara biletleri kişi başı olarak satılırken botu toplu olarak tutabiliyorsunuz. Bot 12 kişilik. Biz toplamda 14 kişi olunca 7’şer kişi olarak paylaştık. Önünüzdeki arkanızdaki kişilere sormakta fayda var. Bileti alırken hangi mağaralara gideceğinize karar vermeniz gerekiyor ona göre bot ayarlanıyor.

IMG_20190313_112049.jpg
Phong Nha bot iskelesi

Bot fişini tek kişiye veriyorlar, onun yanında olduğunuza emin olun çünkü o olmadan bota binemiyorsunuz, bot numaranızı unutmasanız da iyi olur. Bota binerken bot fişini alıyorlar. Mutlaka fotoğrafını çekin! Dönüşte bizim peşimize takılıp fiş de fiş diye tutturdu bir kadın, bileti bottaki kadının aldığına eminim, dinlemediler. Şansa bak ki fotoğrafını da çekmemişim. Biraz anlatmaya çalıştım baktım işin içinde bir iş var, bizden tüm botun parasını tekrar alacaklar gibi duruyor hızlı adımlarla uzaklaştık oradan.

Giriş ücretleri:

Phong Nha Mağarası: 150000 VND

Tien Son Mağarası: 80000 VND

12 kişilik bot ücreti  360000 VND

7 kişi arasında paylaştırılmış bot ücreti dahil iki kişi toplam 580000 VND verdik.

Haydi o zaman Botlara

Saat 11.30’da Phong Nha bot iskelesinden kalkan botumuz dağların arasında muhteşem bir manzara eşliğinde Son Nehri üzerinde yaklaşık 20 dakika boyunca mağaranın girişine kadar ilerledi.

Phong Nha Mağarası

Phong Nha Mağarası 1899 yılında keşfedildikten sonra çeşitli amaçlarla kullanılmış. Örneğin Vietnam Savaşında hastane hizmeti vermiş. Aynı zamanda mühimmat saklamak için askeri amaçlarla da kullanılmış. İçinden nehir geçen bir mağaraya girmek gerçekten inanılmaz. Mağara üç bölümden oluşuyor. Mağaranın ağzı, az ışıklı bölge ve karanlık kısım. Karanlık kısmı keşfetmek için özel tur satın almak gerekiyor. Bizim de katıldığımız standart tur mağaranın ağzından girip orta kısmında bıraktı.

IMG_20190313_125957.jpg
Phong Nha Mağarası

Mağaranın içi

Mağaraya geldiğimiz zaman motorları kapattılar ve botun üstündeki tenteyi kaldırdılar. Botu kullanan teyzelerimiz kürek çekerek mağaranın içine doğru ağır ağır ilerlememizi sağladılar. Bir kaç dakika içinde mağaranın içinde bizi bırakacakları yere ulaşmıştık. Mağaranın içinde bir tur attıktan sonra yürüme yolundan çıkışa doğru ilerledik.

Tien Son Mağarası

Phonh Nha mağarasından çıktıktan sonra yürüyüş yolundan devam edince Tien Son Mağarasına ulaşılıyor. Phong Nha Mağarası kadar kolay bir yerde değil. Yaklaşık 100 metre üstünde.  Dağın tepesinden içine giriliyor. Bu sebeple basamakları tırmanmaya başlıyorsunuz. Yorulunca merdivenler arasında oturma yerleri var. Tek teselli ise yan tarafınızdaki muhteşem manzara. Bence sadece manzara için bile bu mağaraya bilet almak lazım.

Mağaranın içi

Mağaranın içindeki platform yaklaşık 400 metre kadar içeri girmenize izin veriyor. Muhtemelen konumundan dolayı ziyaret eden çok az kişi olduğu için rahat rahat fotoğraf çekebiliyorsunuz bu mağarada. İçinden nehir geçen Phong Nha Mağarası ve dağın tepesindeki Tien Son Mağarası ile ikisi arasında tepeden gördüğümüz Son Nehri manzarası olağanüstü bir kombinasyon.

Mağara Tapınağı (Temple of Cave God)

Tien Son mağarasını gezdikten sonra merdivenlerden teknemize doğru inmeye başlıyoruz. Bir yandan da arada durup bol bol göz kamaştırıcı manzaraya bakıyoruz. Yolumuzun üzerindeki bu tapınak Tien Son mağarasının keşfinden daha eski yıllarda yapılmış. Efsaneye göre Phong Nha Mağarası aslında mağara tanrısına ait ve aynı zamanda sonsuz su kaynağı hatta bir nevi evrenin sonsuzluk kaynağı. Bu sebeple tanrıları onurlandırmak için Phong Nha Mağarasının girişinde çeşitli festivaller düzenleniyormuş. İşte bu tapınak da bu sebeple kutsalmış.

Dönüş Yolu

Saat 14.00’da mağara gezimizi tamamlamış ve botun bizi beklediği yere gelmiştik. Tekneden yer alan diğer turistler çoktan toplanmış ve bizi bekliyorlardı. Hatta ilk bot gitmişti bile. Neyse ki bizi bırakıp gitmemişler. 🙂 Yaklaşık 20 dakika botla yol aldıktan sonra şehir merkezindeki iskeleye vardı, oradan da yürüyerek otele geri döndük.

IMG_20190313_140522.jpg
Phong Nha Mağarası girişi
%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close