Hue İmparatorluk Şehri

1803 yılında imparator Gia Long zamanında yapımına başlanmış ve 27 yıl sonra imparator Minh Mang zamanında yapımı tamamlanmış olan bu şehir içinde imparator ve ailesine ayrılmış olan Yasak Şehir (Forbiden Purple City) dahil yüzlerce köşk, saray, tapınak barındıran, muhteşem bir mimariyle işlenmiş kocaman yemyeşil huzur dolu bir alan. Biz denk gelemedik ama her gün düzenlenen ve ücretsiz olarak katılınabilecek bazı aktiviteler de mevcut (The Change of Guards ve Concert of Court Music). Girişteki tabelayı ve etkinlik linkini buraya ekliyorum. Girişte şehir planını gösteren bir tabela mevcut. Onun fotoğrafını çekip plana göre ilerlemek mümkün. Biraz karışık olsa da bizim gezimizin rotası ise aşağıdaki şekilde. Önündeki rakamlar ise haritadaki numaralandırmaya göre yapıldı.

fznor
İmparatorluk Şehrindeki ücretsiz aktiviteler

Büyük bir kısmı restore edilmiş olsa da Vietnam Savaşı zamanında bombalama sonucu bazı binalar ne yazık ki yıkılmış. Çok büyük bir alan olduğu için her şeyi görmek ve incelemek en az 4-5 saati alıyor. Bizim harcadığımız 4 saatte ancak yarısını tamamlayabildik. Tarihe ilgisi olmayanlar için biraz sıkıcı bir gezi olacağını söylemek yanlış olmaz. Bilgilendirici bir çok açıklama olması bizim çok hoşumuza gitti ve detaylı inceledik oldukça keyifli vakit geçirdik ve çok şey öğrendik. Bunun yanında sadece fotoğraf çekmek için bile harika bir yer. Giriş ücreti için linki ekliyorum. Biz dörtlü  İmparatorluk Şehri ve İmparator Mezarlarını kapsayan kombine bilet aldık.

Hue İmparatorluk Şehri Planı
Hue İmparatorluk Şehri Planı

1-Noon Gate

Trang Tien Köprüsünden ilerleyip Parfüm nehrini geçtikten sonra yaklaşık 10 dakika boyunca giriş kapısına doğru ilerlemek gerekiyor.  İmparatorluk Şehri’ne (Imperial City) girmeden önce bu muhteşem yapı karşılıyor ve büyülüyor insanı. İmparatorluk zamanında bu kapıdan sadece imparatorların girmesine izin veriliyormuş, diğer devlet adamları diğer kapıları kullanıyorlarmış.

rhdr
Noon Gate

2-Thai Hoa Palace (Throne Palace)

İmparatorluk Şehri’ne (Imperial City) girdikten sonra sağlı sollu iki tane su birikintisinin (Thai Dich Gölü) üzerindeki nilüferleri hayranlıkla izleyerek Thai Hoa Sarayına (Thai Hoa Palace) ulaşılıyor. İmparatorun resmi kabullerini gerçekleştirdiği, yıl dönümlerinin ve taç giyme törenlerini düzenlediği imparatorluk şehrinin önemli bir parçası olan köşk burası. Binanın içinde UNESCO Dünya Mirası listesine giren Hue eserleri hakkında detaylı bilgiler var.

Forbidden Purple City

Sonrasında ulaştığımız alan sadece kral ve ailesinin yaşam alanı olarak tasarlanmış yasak şehir. Bu kısımda kralın günlük işlerini yürüttüğü, çalışma alanı 3- Can Chanh Palace, kralın ve ailesinin yaşadığı, yemek yediği saray 4-Can Thanh Palace yer alıyor. Aynı zamanda kraliçenin özel malikanesi 5-Khon Thai Residence, kraliyet tiyatrosu 8-Duyet Thi Duong (Royal Theatre) ve kralın yemeklerinin pişirildiği Thuong Thien ve kralın okuma odası 10-Thai Binh Lau (The Royal Library) yer alıyor. Bizim en hoşumuza giden kısım ise kırmızı renkli yürüme yollarının olduğu sağlı sollu koridorlar.

11-Long Corridor

Yasak şehrin bazı binaları yıkılmış durumda bu sebeple kırmızı koridorlardan geçtikten sonra Nguyen Hanedanlığı’nın tüm hükümdarlarının anlatıldığı duvar panolarını tek tek okuyarak kraliçenin (queen mother) yaşam alanına doğru ilerledik. Kraliyet Tiyatrosunu biz atlamışız, Kraliyet kütüphanesini ise dönüşte gördük.

22-Dien Tho Residence

Bu kısım kralın annesinin yani kraliçenin günlük işlerini gerçekleştirdiği alan. 1803 yılında yapıldığında ilk olarak Truong Tho adını almış sonradan Tho, Gia Tho, Ninh Tho and Dien Tho olarak isim değiştirmiş. Çeşitli mimari değişiklikler olsa da işlevsel olarak aynı kalmış. Kralın ve ailesinin kaldığı yasak şehre oranla (360000 metrekare)’nin 1/20’sini kaplayan ve yaklaşık 20 binadan oluşan kraliçenin yaşam alanının (17500 metrekare) nispeten büyük bir alan olduğunu söyleyebiliriz.

21-Phuoc Tho Temple

Kraliçenin sarayının hemen yanında yer alan kraliçenin özel günlerde ziyaret ettiği bir Budist tapınağı.

24-West Bastion

İmparatorluk Şehri’nin (İmperial City) surlarının batı tarafındaki kulesi.

rhdr

26-Chuong Duc Gate

IMG_20190311_125917.jpg
Chuong Duc Gate

20-Hung Mieu Temple

Kapıları gezdikten sonra 1804 yılında Nguyen Hanedanlığının kurucusu imparator Gia Long’un anne ve babasını onurlandırmak için yapılmış bu tapınağa ulaştık.

1947’de yıkıldıktan sonra 1951 yılında tekrar yapılmış ve 1995-1997 yılları arasında restore edilmiş. Tapınağın önünde krallara adanmış 9 tane hanedan çömleği (The Nine Dynastic Urns) yer alıyor. Şekilleri ve ağırlıkları birbirine benzer olsa da üzerindeki işlemeler kendine özel.

18-Hien Lam Pavillion

1821-1822 yılları arasında imparator Minh Mang tarafından yaptırılmış, 17 metre uzunluğundaki kraliyet şehrindeki yüksek yapı. Çok güzel bir manzaraya sahip olabilirdi ama ne yazık ki üzerine çıkılmasına izin verilmiyor.

10-Thai Binh Reading Pavillion

Batı tarafını tamamladıktan sonra yasak şehirden tekrar geçtik. Bu sefer diğer taraftaki kırmızı koridorlardan ilerlerken, ilk karşımıza çıkan okuma köşkü ya da imparatorluk kütüphanesi oldu. 1841-1847 yılları arasında, imparator Thieu Tri zamanında yapılmış kralların okuma alanı olarak kullandığı bir köşk. Şimdi içinde hediyelik eşyalar satılıyor. Tam önünde de balıkları besleyebileceğiniz bir havuz var. Yemleri görüp kutuya parasını bırakıp biraz eğlendik.

IMG_20190311_133945.jpg
Thai Binh Reading Pavillion

6-Kien Trung Pavillion

1916-1925 yılları arasında imparator Khai Dinh zamanında yapılmış ve 1925-1945 yılları arasında imparator Bao Dai zamanında içi Avrupa malzemeleri ile yenilenmiş. Fransız koloni rejimine karşı Ho Chi Minh’in kuzey Vietnam’da gerçekleştirdiği Ağustos devriminden sonra 29 Ağustos 1945 yılında imparator Bao Dai ve hükümet temsilcileri arasındaki ilk toplantı bu köşkte gerçekleşmiş. Akabinde de imparator meşrutiyeti kendi isteği ile sonlandırmış. 1947 yılında da tamamen yıkılan köşkün şu anda zemini dışında hiç bir kalıntısı olmasa da yakın zamanda tekrar inşa edeceklerini tabelalardan anlıyoruz.

rhdr
Kien Trung Pavillion

28-Hoa Binh Gate

İmparatorluk şehrine veda edip son kez Hoa Binh kapısından geçip şehrin yeni merkezine doğru ilerliyoruz. Artık  karnımızı doyurmamız lazım.

IMG_20190311_135519.jpg
Hoa Binh Gate

Hue İmparatorluk Şehri” için 2 yorum

  1. Setenay Süzer Ocak 11, 2021 — 4:47 pm

    Anlatımınız da fotoğraflar da çok güzel.tebrikler ederim 2019 yılı Ocak ayında yerel turun izin verdiği 3 saatlik vakitte bu saray kompleksini görme şansım oldu, siz daha bilinçli ve detaylı gezmişsiniz

    Liked by 1 kişi

    1. Çok Teşekkürler, gerçekten etkileyici, rengarenk bir şehirdi. Korona günlerinde insan daha da özlüyor gezmeyi.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close