Hue Motorsiklet Rotası

1 – Şehir Merkezi  (Bon Ami Hostel)

Otelimizde kahvaltı dahil olduğu için önce kahvaltımızı yaptık sonra hostelden motorumuzu teslim aldık ve saat 9.00’da koyulduk yola.

2 – Quang Trung Heykeli (Lokasyon)

Hue kraliyet şehri en son kraliyet ailesi olan Nguyen Hanedanlığına ev sahipliği yapmış. Heykeli yapılan Quang Trung; Nguyen Hanedanlığından hemen önce hüküm süren Tay Son Hanedanlığının ikinci kralı. Nguyen Hue olarak da bilinen kral acımasızlığı ve öldürme yetenekleri ile tanınınıyormuş. Heykelinin yapılma amacı ise bu değilmiş neyse ki. Hanoi’nin imparatorluk başkenti olmasının 1000. yılı kutlamaları için 2010 yılında yapılmış. Heykel ve arkasındaki kabartmalar dışında başka bir şey yok açıkçası. Giriş ve park ücreti vermedik.

3 – Nam Giao Esplanade (Lokasyon)

Nguyen Hanedanlığı’ndan Kral Gia Long döneminde 1806 yılında yapılmış bu alanda ülkenin ve hanedanın devamlılığı için tanrılara yapılan kurban edilme seramonileri gerçekleştiriliyormuş.  Her yıl düzenlenen bu törenler o zamanlarda dini ve politik açıdan çok önemliymiş.

Hükümdarlar tarafından dikilen ve bakımı üstlenilen çam ağaçları ile çevrili bu alan Vietnam’daki bu amaçla kullanılan günümüze kalmış ender alanlardanmış. Kocaman bir yeşil alan, etrafta piknik yapan oyun oynayan insanlar. Oldukça keyifli. Giriş ve park ücreti vermedik.

4 – Tu Hieu Pagoda (Lokasyon)

Hue’deki bir çok yer gibi içine girer girmez inanılmaz huzur veriyor insana. Kapıdaki teyzelere motora göz kulak olması için 5000 VND bırakmak gerekiyor, giriş ücretsiz. Tapınağın dış kapısı Hue’deki tüm kapılar gibi bizi kendine hayran bıraktı.

Kapıdan geçip içeri girince ortasında çok güzel bir havuzun süslediği yemyeşil bir bahçenin içinde buluyor insan kendini. Havuzun arkasındaki yolda ilerleyince pagodaya ulaşılıyor. 1843 yılında yapılmış bu pagoda hala aktif olarak kullanılan bir budist tapınağı olduğu için içeride yaşayan monklar var. İçinde dolanıp havuzun kenarında balıkları izlemek inanılmaz keyifli.

Hue Anıtları Giriş Ücretleri

Tek Giriş Bilet Ücretleri:

Hue Imperial Palace (Imperial City – Hue Museum of Royal Antiquities) 150000 VND

Tombs: Minh Mang, Tu Duc, Khai Din 100000 VND

Tombs: Gia Long Tomb, Thieu Tri Tomb, Dong Khanh Tomb; Hue Nam Shrine 40000 VND

An Dinh Residence; Nam Giao Esplanade 20000 VND

Kombine Bilet Ücretleri:

Hue Imperial Palace-Minh Mang Tomb-Khai Dinh Tomb 280000 VND

Hue Imperial Palace-Minh Mang Tomb-Tu Duc Tomb-Khai Dinh Tomb 360000 VND

Biz 4’lü paketi aldık. Güncel bilet bilgileri için burayı tıklayınız.

5 – Tu Duc’un Mezarı (Lokasyon)

İmparator Tu Duc, Nguyen Hanedanlığının 36 yıl tahtta kalmış 4. imparatoru. 1848-1883 yılları arasında hüküm sürerek 13 Nguyen hükümdarı arasında en uzun tahtta kalan hükümdar olmuş. Kocaman yemyeşil alanda muhteşem bir göl, köprüler, kralın ve eşinin mezarları, köşkler, tapınaklar dahil toplamda 50 civarında bina bulunuyor. İmparator Tu Duc tarih ve edebiyat hayranıymış, aynı zamanda bir şairmiş. Mezarının mimarisinin kendi romantik hayal gücünün eseri olduğu söyleniyor. Kral ölmeden inşaat tamamlandığı için kral buraya şiir yazmaya ya da avlanmaya da geliyormuş. Hemen girişte bulunan tabelada alanın haritası mevcut ve aşağıdaki yazıdaki numaralar haritadaki numaralandırmaya göre eklenmiştir.

IMG_20190310_120610.jpg
Tu Duc’un Mezarındaki Muhteşem Luu Khiem Gölü
Tu Doc Mezarı Haritası
Tu Doc Mezarı Planı

1-Vu Khiem kapısından girdiğimizde bizi 4-Luu Khiem gölü ve tam ortasındaki 7-Tinh Khiem Adacığı karşıladı. Sol tarafta imparator Tu Duc’un atalarına ve eşlerine (minor wives) adanmış 8-Chi Khiem Tapınağı bulunuyor. Bunun hemen arkasındaki alan ise 9-Khiem Pavillions ise imparatorun cariyelerinin konakladığı köşkler var.

Ardından 10-Khiem Cung Kapısından geçip, 11-Hoa Khiem Tapınağı ve 12-Luong Kiem Tapınağının olduğu alana geçtik. Bu kısım imparator yaşarken çalışma alanı olarak kullanmış sonradan tapınağa çevrilmiş. Tapınağın içinde krala ve eşlerine ait eşyalar ve bunlara dair birçok açıklama mevcut. Bizim ilgimizi çektiği için epey oyalandık. Yan bina ise imparatorluk tiyatrosu. Eğer dönem kıyafetlerini giyinip fotoğraf çektirmek isterseniz bir bilet parası karşılığında mümkün, bize biraz pahalı geldi.

Tapınaktan inip göle geri döndüğümüzde, gölün kenarlarında imparatorun şiirlerini yazıp kitap okuduğu 5-Du Khiem Köşkü ve 6-Xung Khiem Köşkü  bulunuyor.

IMG_20190310_105755.jpg
Luu Khiem Gölü

İnsanı kendine hayran bırakan inanılmaz romantik bir yer. Biz bu yerin büyüsüne kapılıp bir sürü fotoğraf çektik. Biraz daha dursak şair olabilirdik.

Tapınak kısmını tamamladıktan sonra sıra mezarlıklar kısmına göz atmaya geldi. İlk olarak imparator Tu Duc’un tahtta sadece 8 ay kalmış evlatlık oğlu (yeğeni) Kien Phuc’a adanmış 16-Chap Khiem Tapınağını ve mezarını 17-Huen Cung ziyaret ettik. Restorasyon çalışması olduğu için giriş yasaktı.

IMG_20190310_114317.jpg

Ardından imparator Tu Duc’un eşinin 1828’de doğup 1902 yılında ölen eşi Le Thien Anh’ın mezarına 15-Queen Le Thien Anh’s Tomb geçtik.

Buradan sonraki durağımız imparator tarafından kaleme alınmış hayatı ve imparatorluk döneminin atlatıldığı Vietnam’daki en büyük dikili taş 13-Stele House.

Bu kompleksteki en önemli yer olan imparator Tu Duc’un mezarının olduğu 14-Huyen Cung alana geçiyoruz.  Mezarın önünde bekleyen hizmetliler (mandarin) sağlı sollu eşinin ve evlatlık oğlunun mezarı adeta dünyevi hayatı simgeler nitelikte. Her şeyin yanında insana verdiği huzuru ve hayranlığı anlatabilecek bir söz yok ne yazık ki.

Kombine biletimiz bu kompleksi kapsıyordu, park ücreti olarak 5000 VND verdik. Bu komplekste belirli günler ve saatlerde yerel müzik dinletileri ve dans gösterileri de oluyor. Maalesef internet üzerinden zamanı ile ilgili bir bilgi bulamadığımız için biz katılamadık.

6 – Terkedilmiş Su Parkı (Lokasyon)

Burası Hue’nin turizm değerini arttırmak için (muhtemelen Da Nang’daki Golden Bridge, Nha Trang’daki Vinepearl Eğlence Parkı gibi) 2001 yılında inşaata başlanmış. 3 yıl sonra inşaat tam bitmemişken resmi açılışı yapılmış ama işler yolunda gitmeyince kapılarını kapatmak zorunda kalmış. Devralan kimse çıkmayınca da böyle kaderine terk edilmiş. Aletler çalışmadığı için kapısına kimse girmesin diye bir güvenlik koymuşlar. Güvenliğe gidip bir girip bakacağım deyip kişi başı 20000 VND (0.86 Dolar) rüşvet verince sana patika bir yoldan girmene izin veriyorlar. Motosikletini park etmek ücretsiz, oraya bırakıyorsun işte.

Biz rüşvet vermemek için  motorla arka yollardan girmeye çalıştık önce ama bulamadık. Motorun üzerinden zıpladığı kocaman taşlardan sonra bir de motoru itekleyerek çıkarmamız gerekince parayı vermeye karar verdim, Turgay karşı çıksa da kabullendi sonunda.

qrf
Terk edilmiş Su Parkı

En keyifli yapı kocaman ejderha, acayip estetik yapılmış, fotoğraflarda çok güzel duruyor. Tepesine de çıkılabiliyor. Pek de kimse yoktu güzel oldu. Gençlerin şarkı söylediği amfi tiyatroya uğramadan biraz dolandık sonra geldiğimiz yoldan geri döndük.

7 – Khai Dinh’in Mezarı (Lokasyon)

20 dakika kadar ilerledikten sonra Nguyen Hanedanlığının 12. imparatoru olan  Khai Dinh’in mezarına vardık. Her mezarın kendine has bir havası var ve mimarilerindeki detaylar o kadar etkileyici ki her birine ayrı hayran oluyor insan.

Kendisinin 1922 yılında yaptığı Fransa ziyaretinden sonra inşaat sırasında kullanılan bazı malzemeler Fransa’dan getirtilmiş. Aynı şekilde mimari de Fransız ve Vietnam karışımı. Bence en güzel kısmı en üst kattaki kralın naaşının ve mozolesinin bulunduğu porselen ile kaplanmış oda. Kombine biletimiz bu mezarı kapsıyordu.

8 – Minh Mang’ın Mezarı (Lokasyon)

Buraya ulaşmamız biraz komik oldu. Normalde anıtın ana giriş kapısının olduğu kocaman bir alan var fakat biz nedense yolda gördüğümüz bir tabelaya kandık ve motorumuzu bir restoranın önüne koyup 300 metre kadar yürüdük. Restoranda bir şey yiyip içerseniz park parası da vermiyorsunuz. Biz 10000 VND verdik ama buna hiç gerek yok direk ana kapıya gitmek lazım. Motoru bıraktığımız için de aynı yerden dönmemiz gerekti. Oldukça can sıkıcı bir başlangıç oldu.

Minh Mang, Nguyen Hanedanlığının 2. imparatoru ve 21 yıl hüküm sürmüş. Bu komplekste içinde mezarının da olduğu 40 civarında bina bulunuyor. Uzun bir yürüyüş yolunun ardından kralın mezarının bulunduğu kısma geliniyor. Göletin üstünden geçen yolda bulunan mavi sarı renkli kapılar çok dikkat çekici ve bu anıta özel. 3 metre uzunluğunda ve 285 metre boyunca bir duvarla çevrili mezarının içine girilmiyor sadece kapısının önüne kadar gidilebiliyor. Bu kapı sadece yılda bir kez kralın ölüm yıl dönümünde açılıyormuş.

Kafesinde çok güzel posta kartları var dayanamadık 10 tane toplu halde aldık. 🙂 Kombine biletimiz bu mezarı kapsıyordu.

Parfüm Nehri

Hue şehrinin etrafını dolanan parfüm nehri, ismini sonbaharda nehrin üzerine düşen çiçeklerin verdiği parfümsü aromadan alıyormuş. Kendisi ile pek münasebetimiz olmadı. Yani tekne turu yapmadık. Thien Mu Pagoda’ya giderken bir çok botun tam tapınağın önündeki iskeleye yanaştığını fark ettik sadece. Nehir, nehirdeki tekneler ve nehre inen basamaklara sıralanmış kızlar inanılmaz güzel gözükmüyor mu?

9 – Thien Mu Pagoda (Lokasyon)

Bu tapınağın çok ilginç bir hikayesi varmış. Yerlilerin dediğine göre yıllar önce tapınağın olduğu tepede her gece kırmızılar içinde bir kadın dolanıyormuş. Kadın, bir gün tam buraya bir lord çok önemli bir yapı inşa edecek demiş. O günden sonra buraya Thien Mu Son (Cennetten gelen kadının dağı) adı verilmiş. Lord Nguyen Hoang bu tepenin önünden geçerken bu efsaneyi duymuş ve Thien Mu Pagoda’yı inşa ettirmiş. Şu anda Hue’nin resmi olmayan simgesi olarak hala ayakta duruyor.

Motoru tapınağın önüne değil de gerisinde kalan bir restoranın önüne park ettik. Sonra önüne kadar yürüdük. Merdivenlerden çıkıldığında ilk olarak 7 katlı pagoda karşılıyor sizi. Biraz ilerledikten sonra 1963 yılında o zamanki hükümetin (Ngo Dinh Diem rejimi) budistlere uyguladığı baskıları protesto etmek amacı ile kendini yakan Budist monk Thich Quang Duc’un eylem için Saigon’a giderken kullandığı araba bulunuyor.

Tam yanında ise inanılmaz güzellikte bir havuz ve minyatür bir bahçe var. Pagoda’nın hemen yanında yer alan uzun ömürlülüğü simgesi kocaman mermer kaplumbağa heykeli de dikkate değer.

10 – Akşam Yemeği için Quan Nhau Bo Ke

Motorumuzu tam bu restoranın önüne park ettiğimiz ve karnımız da bir hayli aç olduğu için baktık insanlar da yiyor deneyelim ya ne olacak deyip oturduk. Balık yiyecektik aslında ama kalmadığını öğrenince çorba siparişi verdik ve Vietnam’da yediğimiz en sevimsiz akşam yemeğimizi gerçekleştirmiş olduk. Göl kenarında uygun fiyatlı hoş bir mekan olmasına rağmen aşçılarını beğenmedik. 220000 VND (9.43 Dolar) bırakıp devam ettik. Hatta şehre dönüp motoru otelimize (11) teslim ettikten sonra gittik üzerine şehir merkezindeki Red Chili (12) restoranında bir daha yemek yiyip ağzımızın tadını değiştirdik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close