Da Nang Motosiklet Rotası ve Hai Van Geçidi

1 – Şehir Merkezi ve Motor Kiralama

Da Nang’a geldiğimizde yapmak istediğimiz şeylerden bir tanesi de dünyaca ünlü motosiklet rotalarından biri olan Hai Van Pass’den geçmekti. Sabah erkenden vardığımız için eşyalarımızı otele bıraktığımız gibi motor kiralayıp attık kendimiz yollara. Motosiklet ücreti olarak günlük 170000 VND (7.32 Dolar) ödedik otelimize. Vietnam’da ödediğimiz en yüksek ücretti ama motosiklet oldukça güçlüydü. Bu yazıdaki yaklaşık 70 kilometrelik yol için de 80000 VND (3.44 Dolar) benzin parası ödedik.

Önce şehrin ucundaki Maymun Dağının olduğu Son Tra yarımadasını turladık sonra şehri merkezinden geçip Hai Van Pass’e sürüp Lang Co kasabasına geçtik. Akşam yemeğimiz yiyip Hai Van geçidini bir de gece görüp Da Nang’a geri döndük.

IMG_20190307_121126.jpg
Son Tra (Maymun) Dağı

Hai Van Geçidindeki yollar oldukça iyi durumda. Geniş, yeni ve manzara süper. Son Tra yarımadasında yer yer dar yollar var. Neredeyse hiç araba görmemiş olsak da iki arabanın yan yana geçmesi oldukça zor olurdu. Yollar bozuk değil bu arada ama bazı yerler yokuşlu gerçi bize iki kişi 125cclik tek motor yetti. Rotamızı da aşağıda paylaştık.

 

IMG_20190307_151602.jpg
Hai Van Geçidi

2 – Thuan Phuoc Köprüsü (Lokasyon)

Da Nang köprüler şehri. Han Nehri üzerinde kendine has yapıları ile bir sürü köprü yer alıyor. En meşhuru Ejderha köprüsünden şehre ilk geldiğimizde geçmiştik bu da ikinci oldu. Sırayla tüm köprülerden geçtik galiba.

3 – Son Tra (Maymun) Dağı (Lokasyon)

İlk olarak yolumuzu merkeze yarım saat mesafedeki Son Tra Dağına çeviriyoruz. Bu bölge gerçekten maymunlara ev sahipliği yapıyor. Özellikle Red-shanked douc maymunlarının (kırmızı bacaklı maymun) dünyada sayıca en fazla olduğu yer burasıymış. Biz o kadar şanslı değildik göremedik hiç birini, özel bir rehber ile gelmek lazım sanırım.

IMG_20190307_112842.jpg
Son Tra (Maymun) Dağı

Gözlem noktasına vardığımızda hava kapalı ve çok sisli olduğu için manzarayı göremedik. Aynı zamanda dağın tepesinde zamanında Amerikalıların inşa ettiği bir radar bulunuyor. Şu anda Vietnam ordusu tarafından aktif olarak kullanılıyormuş, ondan herhalde giriş yasaktır tabelası vardı. Tabelayı görünce  de şansımızı zorlamayıp yolumuza devam ettik. 

4 – Ban Co Tepesi (Lokasyon)

Yarım saat daha sisli orman içindeki yollardan ilerledikten sonra Ban Co tepesine vardık. Havanın güneşli olmaması bizi muhteşem olacağını düşündüğümüz manzaralardan mahrum bıraksa da şehrin hemen yanındaki bu ormanlık alanda serin serin dolanmak çok keyif verdi. Yine tepede Vietnamlı gençlerle fotoğraf çektirip Konfüçyüs ile dama oynayıp yolumuza devam ettik. 5000 VND (0.21 Dolar) park ücreti verdik.

5 – 800 yıllık Banyan Ağacı (Lokasyon)

Yarım saat daha yemyeşil yollardan ilerledikten sonra 800 yıllık bu banyan ağacının önüne geldik. Bir sürü yaşlı ağaç ve orman görmüş olsak da bu ağaç her bir dalından sarkan ve toprağa uzanmış onlarca kökü ile bizi çok etkiledi. Etrafta çok yapacak bir şey yok sadece bu ağaç var ama biz yolda olmayı seviyoruz, Turgay da motor kullanmayı. Hazır yollar da serin ve sakin devam ettik yolumuza.

6 – Maymunlu Yol (Monkey Pass) (Lokasyon)

Yol kenarındaki somurtan maymun trabzanları çok tatlı değil mi? Maymun göremedik ne yazık ki ama maymun heykelleri ile baya haşır neşir olduk.

7 – Budist Tapınağı Linh Ung Pagoda (Lokasyon)

Son Tra Dağının etrafındaki turumuza devam ederken yol üzerindeki Budist tapınağını es geçmedik. 2010 yılında tamamlanan bu tapınak oldukça yeni ve Vietnam’daki en büyük lady buda heykeline ev sahipliği yapıyor. Bahçesindeki hayvan şekilli bonzai ağaçları, minyatür banyan ağaçları ve mimarisi çok etkileyici. Da Nang manzarası muhteşem. Marketten bir dondurma alıp avlusunda yerken insanın içi huzur doluyor. 20000 VND (0.86 Dolar) park ücreti verdik.

8 – Yeşil Göl (Green Lake Danang) (Lokasyon)

Burada yapacak hiçbir şey yok baştan söyleyeyim ama göl o kadar çekici duruyordu ki geçer geçmez Turgay’ı durdurdum. Koşarak fotoğraf çekmeye gitmiştim ki tüllü salıncağı fark ettim. Baktım Turgay peşimden gelmiş hemen poz verdim.

9 – Man Thai Balıkçı Kasabası (Lokasyon)

Yarımadayı tamamladıktan sonra Da Nang şehir merkezine doğru yol almaya başladık. Sahil kenarından geçerken tepedeki tapınaktan gördüğümüz yüzlerce tekneyi burada yakından gördük. Aslında Man Thai’ye kadar gitmedik sahilin başladığı Thọ Quang bölgesine ait kısımda fotoğraf çekmek için durduk ve devam ettik.

Bu arada Hoi An’da turistik amaçlı olduğunu sandığımız sepet botlar burada balık avlamak için kullanılıyormuş. Sonra hikayesini okudum. Fransızlar Vietnam’a geldikten sonra kabaran vergilerden muzdarip balıkçılar bambu ağacından örme bu botları yapıp bunlar tekne değil basket deyip vergiden kurtulmuşlar. O gün bugündür de kullanıyorlarmış:)

10 – Nam O Köprüsü (Lokasyon)

Sahile göz attıktan sonra Da Nang merkeze gitmek için yeni bir köprüden geçtik. Aslında iki köprüden geçtik ama ilkinin ismini bulamadım:) Çok sevdim bu bol köprülü şehri. İstikamet dünyaca ünlü motosiklet geçidi Hai Van Pass.

Hai Van Geçidi

Da Nang’dan Hue’ye uzanan ve deniz seviyesinden 500 metre yüksekte dağların arasından dolanarak geçilen 21 km’lik bu geçit dünyanın en güzel manzaralı yollarından biri olarak biliniyor. Aynı zamanda güney Vietnam ve kuzey Vietnam arasındaki bir çeşit doğal sınır. Bu doğal sınır gerçekten de hissediliyor. Sıcak ılıman hava bir anda serin ve rüzgarlı bir hal alıyor. Eskiden kuzeyde Dai-Viet ve güneyde Champa krallıkları arasında bir sınır teşkil ediyormuş, daha sonra Vietnam savaşında güneydeki Amerika yanlısı ilk şehir Da Nang ve kuzeydeki Vietnam güçlerinin hakim olduğu Hue arasında sınır oluşturmuş. Şimdi sırt çantalı turistlerin uğrak yeri. 2005 yılında Hai Van Tünelinin açılması ile yol trafiği de büyük ölçüde azalmış. Yolda ilerlerken genellikle motosikletlileri görüyorsunuz, bir de her köşede durmuş muhteşem manzarayı izleyen ya da fotoğraf çeken insanları.

IMG_20190307_151754.jpg
Hai Van Geçidi

11 – Rockstone Cafe (Lokasyon)

Bir kaç kez yol kenarına çekip yolu izledikten sonra bir yerde oturup izleyelim bari dedik ve Hai Van Geçidindeki fotoğrafların çoğunda yer alan geçit kayasına bakan bu kafeye oturduk. Buzlu kahvelerimizin yanına hazır doğranmış ananas da verdiler. 50000 VDN (2.14 Dolar) tuttu. Manzaranın keyfini çıkartırken aramızda taş kağıt makas yapıp, kayaya tırmanacak olanı belirledik:) Kaya oldukça kaygan bu arada, Turgay düşe yazdı ama son anda kurtardı.

12 – Hai Van Kapısı (Hai Van Gate) (Lokasyon)

1826 yılında Hue’de hüküm süren Nguyen Hanedanından Kral Minh Mang tarafından yaptırılmış iki kapı toplar ve mühimmat depolarından geriye pek bir şey kalmamış. Düğün çekimleri için birebir ve manzarası muhteşem. Hava ise buz gibi. 500 metre yükseklikte deniz seviyesindeki sıcak havadan eser kalmıyor. Aslında burayı restore etseler ne güzel olur.

13 – Lang Co Köprüsü ve Plajı (Lokasyon)

Hai Van Kapısından ayrılınca yine çok güzel yollardan ilerledik. 10 dakika kadar sonra yine bir köprü çıktı karşımıza. Bu köprüyü de geçip Lang Co kasabasına vardık. Sahildeki deniz ürünü restoranlarından birinde oturmayı planlamıştık ama gidince çok hoşumuza gitmedi. Biz de plajda oturup biraz vakit geçirdik.

14 – Be Than Restoran (Lokasyon)

Ardından yorumlarını beğendiğimiz Lap An Lagoon tarafındaki bir restorana gitmeye karar verdik. Nha Trang’daki gibi tüm deniz ürünleri kocaman leğenlerde sergileniyor, içinden seçip sipariş verebiliyorsun. Biz uzun uzun hayatımızda hiç görmediğimiz deniz mahsullerini izledik. Ama bize bu restoran biraz pahalı geldi ve oturmadık.

15 – Minh Tam Restoran (Lokasyon)

Üçüncü ve son restoranda artık karar kıldık ve oturduk. İyi de yapmışız çok lezzetliydi yemekler. Izgara karides, kalamar sote, balık ve biralarımıza 370000 VND (15.85 Dolar) verdik. Biraz pahalı olsa da çok lezzetliydi. Sahipleri de çok tatlı insanlardı.

Dönüş Yolu ve sisler içinde Hai Van Geçidi

Hai Van Pass’den gündüz muhteşem bir manzara ile geçmiştik. Akşam hava karardıktan sonra  sisin de çökmesi ile işler biraz zorlaştı. Hava da buz oldu, neden ceketlerimizi yanımıza almadık hiç hatırlamıyorum. Çok üşüdüğümüz için yavaş yavaş ilerlemeye başladık. Ardından sis çöktü ve görüş mesafemiz  neredeyse 1-2 metreye düşmesi de hızımızı iyice yavaşlatmış oldu. Önümüze geçen yerli motorlu amcanın zar zor çalışan lambasının ardında tıngır mıngır ilerleyerek geçişi tamamlayıp otelimize geri döndük.

 

Da Nang Motosiklet Rotası ve Hai Van Geçidi” için 2 yorum

  1. yeşilin ve mavinin bütün tonları! Nem seviyesi biraz yüksek görünse de insanın içi açılıyor 🙂

    Liked by 1 kişi

    1. Muhtesem Vietnam yemeklerini de atlamamak lazım. 🙂

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close