My Son Tapınakları Turu

Önce Biraz Tarih

Mymanmar’ın Bagan’ı, Kamboçya’nın Angkor Wat’ı ne ise Vietnam için de My Son o demek. 4. ve 14. yüzyıl  arasında o sırada bölgede hüküm süren Champa Krallığı tarafından yapılmış ve Shiva’ya adanmış en eski Hindu tapınaklarından bir tanesi. Krallığın ticaret başkenti Hoi An iken dini başkenti ise My Son olmuş. 15. yüzyılda Champa Kralığı’nın Vietnam tarafından parçalanmasından sonra bölge 1898 yılında Fransızlar tarafından keşfedilene kadar kaderine terk edilmiş ve unutulmuş. Keşfinin ardından restorasyon çalışmaları başlamış fakat Vietnam Savaşı sırasında Viet Cong güçlerinin sığınağı olarak belirlenip bombalanmış. Tarihi alanı gezerken bombaların oluşturduğu oyuklar hemen fark ediliyor. Savaşın bitmesiyle tekrar restorasyon çalışmaları başlamış ve 1999 yılında da UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış.

IMG_20190304_110751.jpg
My Son Tapınağı

Daha detaylı tarih bilgisi için ben bu siteyi okudum:

http://en.mysonsanctuary.com.vn/gioi-thieu/28/cultural-history/

Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Pazar 06.00-17.00

Giriş Ücreti: Kişi başı 150.000 VND (6.45 Dolar) (Tura giriş ücreti dahil değil)

IMG_20190304_104100.jpg
My Son Tapınağı

Tur Programı

Sabah 5.00’de Hoi An’daki otelimize varmıştık ve saat 8.00’e kadar eski şehir gezimizi tamamlamış kahvaltımızı bile yapmıştık. Otel görevlisi, bir önceki günden tüm odalar dolu olduğu için bizi herhangi bir odaya yerleştiremedi. Odaya giriş zamanı gelene kadar da vaktimizi değerlendirmek istedik ve kişi başı 230000 VND (9.85 Dolar) karşılığında kaldığımız otelden bu turu aldık.

Saat 8.00’da bizi otelden motosiklet ile alıp otobüsün kalkacağı tur ofisinin önüne getirdiler. Saat 8.30’da yaklaşık 40 kişilik otobüse doluşup bir buçuk saat sürecek olan yola koyulduk. Saat 10.00’da My Son Tapınaklarına varmıştık. Bize bilet vermediler, birer kartvizit dağıtıp onlarla bilet gişesinden geçmemizi sağladılar. İsteyenlere biletleri turun sonunda veriyorlardı.

Bilet gişesinden ücretsiz servislerin olduğu alana yürümek 10 dakika sürüyor, 10 dakika da golf arabasına benzer araçlarla tarihi alana götürüyorlar. Girişte tarihi alanın harflendirilmiş planını görebiliyorsunuz. Bireysel olarak da gezmek pek mümkün.

Grup E&F

İlk durağımız Grup E bölgesi. Burasının 4. Yüzyılda yapıldığı ve alanın en eski yerleşimi olduğu düşünülüyor. Bu alanda bulunan tapınakların dışında Shiva heykeli, Shiva’yı ve onun evrenin hem yok edicisi hem de çoğaltıcısı olduğunu ve aynı zamanda erkek üreme organını temsil eden “linga”, kadın yaratıcı enerjinin sembolü olan “yoni” ve Lord Shiva’nın evi olan Kailasa’nın kapı koruyucusu olan ve  bir boğa olarak tasvir edilen “nandi “heykellerini gördük.

Grup F kısmı ise fotoğraflarda gözüktüğü şekilde yıkıntı halinde.

Bombaların açtığı yarıklar

My Son tapınaklarının olduğu alanda Vietnam savaşı sırasında Amerikan kuvvetleri tarafından atılan bombaların açtığı çöküntüler görülebiliyor.

Grup G

My Son’un en iyi durumda olan tapınaklarından bir tanesi bu alanda yer alıyor. Bu Tapınağın en dikkat çekici kısmı ise duvarlarda bulunan “Kirtimukha (Kala) yüzleri”.

Grup B,C&D

D1 ve D2’de bulunan binalar daha önce kral ve prensler için dans ve gösteri alanı olarak kullanılıyormuş.  Günümüzde sergi salonu olarak kullanılmaktalar ama ne yazık ki eserlerin yanlarında açıklamaları bulunmuyor.

Ardından üzerinde fil desenleri bulunan ve depo olarak kullanılan B5 binasını gördük.

Grup A

Bu sırada etrafta gezinmek için mola verilmişti ki tur dahilinde Grup A kısmına uğramayacağımızı anladık. Turgay ile insanların aralarından sıyrılıp bu bölüme bakmaya gittik.

Tur sonunda bizi tuvalet molası için alandaki bir kafeye götürdüler. Hemen karşısından da ücretsiz servislere bindik. Saat 12.30’da otobüsümüze geri dönmüştük. Bizim turumuza dönüşü tekne ile yapmayı da eklemiştik çünkü otel resepsiyonundaki kız bize çok güzel oluyor kesin şehre tekneyle dönün demişti. Tekne turuna katılmayacak olanlar şehre otobüsle dönmek için ayrılırken biz tekneye bineceğimiz yere doğru hareket ettik.

Tekne Turu

Saat 13.30’da tekneye binmiştik ve gerçekten hiç lezzetli olmayan öğle yemeğimizi yiyorduk. Teknenin oturum dizimi ilginç olduğu için dışarıyı seyretme şansımız da yoktu biz de yumulduk telefonlarımıza, biramızı içtik ve 1 saatin geçmesini bekledik. Tekne bizi otele yaklaşık 10 dakika mesafede olan iskelede indirmişti.

Biraz daha Hoi An sokakları

Tekneden indikten sonra Hoi An sokaklarında dolanıp biraz daha zaman geçirdik. Rengarenk fenerler, fener dükkanları, birbirinden güzel çiçekler, sarı evler, nehir, nehir kıyısındaki kayıklar… Her şey inanılmaz güzel.

Ucuza bira için Trip Nguyen (Lokasyon)

My Son turundan biraz hayal kırıklığı ile dönmüştük ve neşemiz yerine gelsin diye bir şeyler içebileceğimiz bir yer ararken 5000 VND (0.21 Dolar) bira satan yan yana iki mekan görüp birine oturduk, fıçı Bia Hoi’lerimizi içtik. Bia Hoi genelde Hanoi’de meşhur olan taze yapılmış ucuz sokak birası. Tadını çok beğenmesek de soğuk soğuk keyfimizi yerine getirdi.  Atıştırmalıklar da güzel gözüküyordu ama tok gelmiştik ne yazık ki.

Son olarak şehrin gece hali

Havanın kararmasını bekleyip ışıl ışıl Hoi An sokaklarında biraz daha dolanıp, gece pazarına uğrayıp biraz daha atıştırdıktan sonra otele geri döndük. 

Neden Tur Almasak Daha İyi Olurdu?

Aslında motosiklet kiralayıp kendimiz gezmek çok daha iyi olurdu çünkü tur rehberinin bize bilgi olarak kattığı pek bir şey olmadı. Yani biz uzun süredir Güneydoğu Asya’da olduğumuz için ve daha önce bu tarz yerler ziyaret ettiğimiz için anlattığı şeyleri zaten biliyorduk. Asya’ya ilk ziyaretimiz olsaydı belki mantıklı olabilirdi.

Giriş bileti niyetine resmi bilet olduğu meçhul bazı kartlar dağıtıp müze alanına girişten sonra da topladılar. Programın sonunda da isteyenler olursa verebiliriz dediler. Bizce tura verdiğimiz tüm para kendi ceplerine gitti. Bilet almayarak bu alanın korunmasına katkı sağlamış olmadık. Tabii devlet bilet paralarından herhangi bir bütçe ayırıyorsa.

Ayrıca turla beraber dönmemiz gerektiği için alandaki müzeye giremediğimiz için de çok üzüldük. Gezi bölümünde neredeyse hiç açıklama olmadığı için müze keyifli olabilirdi.

Yine de Angkor Wat ve Bagan’dan sonra My Son da görme şansı yakaladığımız tarihi tapınaklar arasına girdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close