Ha Long Bay/Lan Ha Bay Tekne Turu

Ha Long Bay mı Lan Ha Bay mı?

Haritada baktığınız zaman Cat Ba Adası’nın güneydoğusu Lan Ha Bay, Cat Ba Adası’nın kuzeyinde ve Ha Long şehri arasında kalan kısım ise Ha Long Bay. Hatta biraz abartırsak Ha Long Bay’ın doğusunda da Bai Tu Long Bay mevcut (Google Maps’e yazınca çıkıyor). Bai Tu Long körfezini bu yazıyı yazarken fark ettim o sebeple bizim değerlendirme aşamamıza dahil değildi.

IMG_20190321_090737.jpg
Lan Ha Bay

Bu körfezlerin temel özelliği olan adaların kireç taşı karst yapıları aynı özelliği taşıyor. İki körfeze de konaklamalı tekne turları düzenleniyor. Ha Long Bay daha popüler olduğu için çok kalabalık olduğundan bahsediliyor. Biz gittiğimizde Lan Ha Bay oldukça sakindi, daha önce gördüğümüz turist kalabalıklarına nazaran çok fazla tekne de yoktu. Bu sebeple biz Lan Ha Bay’ı oluşturan 400’e yakın adadan en büyüğü olan Cat Ba Adası’na geçip, günü birlik tekne turu yapmayı tercih ettik. Ha Long Bay; Cat Ba Adası’ndan teknenin kalktığı yere biraz uzak olduğu için Ha Long Bay sınırına girip ucundan gösteriyorlar. Farkı anlıyor musunuz? Aslında pek sayılmaz. Aaaa evet harika, teşekkür ederiz demeyi ihmal etmedik ama:)

IMG_20190321_090222.jpg
Lan Ha Bay

Tekne turunu kaldığımız otelden (Thang Loi Hotel) öğle yemek dahil kişi başı 360000 VND (31 Dolar) olarak ayarladık. Bizi minibüs ile alıp teknenin kalkacağı iskeleye götürdüler. Minibüste tüm gün ardı arkası kesilmeyen sohbetler edeceğimiz Müzeyyen&Semih ile tanıştık. 8.30’da tekne iskeleden ayrılmıştı.

Fishing village

Yaklaşık 20 kişilik grupla bindiğimiz iki katlı teknenin üst katına yerleşip sohbete daldık. Havanın bulutlu olmasını fırsat bilip rahat rahat yayıldık. Bu sırada suyun üzerinde yaşayan insanların köylerinden geçtik. Bu yüzen evler çok güzelmiş, bir gece kalayım burada diyenler için otel bile yapmışlar. Değişik bir deneyim olabilir:)

Lan Ha Bay

Öğlene kadar Cat Ba Adası’nın da dahil olduğu Lan Ha körfezinde yol aldık. Havanın kapalı olması bir dezavantaj mı, güneşli olsaydı görüntü ne kadar değişirdi bilemiyorum. Belki de suyun zümrüt rengi daha güzel gözükürdü. Biz yine de serin havanın tadını çıkardık. Bir süre ilerledikten sonra tekneyi kanoların ve balık yetiştirme çiftliğinin olduğu suyun üzerinde yüzen bir iskeleye çektiler. Yaklaşık bir saat kadar kano ile lider eşliğinde dolaştık. Bir mağaranın içine girdik.

IMG_20190321_134811.jpg
Lan Ha Bay

Kano maceramızın ardından 12 gibi alt kattaki masalarda öğle yemeği servisi yaptılar. Yemekler çok lezzetli ve porsiyonlar oldukça büyüktü. İçkiler ücrete dahil değil.

Ha Long Bay

Yemekten sonra bir ara durup yüzebileceğimizi söylediler. Her zaman olduğu gibi bir kaç turist pek de temiz gözükmeyen suya atlayıp karşımızda duran minik adacığa doğru yüzmeye başladılar. Bir süre sonra Semih ve Turgay da atladı suya. Yüzme faslından sonra tekne açılabileceği kadar yolu alıp Ha Long körfezinin başladığı yere geldi. Ardından geldiğimiz yoldan geri döndük.

Monkey Island (Lokasyon)

Tekne turumuzun son aktivitesi olarak minik kayıklarla bizi maymun adasına taşıdılar. Hava kapalı olduğu için kimsenin yüzmek gibi bir derdi yoktu. Adada gerçekten maymunlar var bu arada. Çantalara, yiyecek içeceğe sahip çıkmak lazım. Adada bulunan mekanda oturup bir şeyler içen insanlara katılmak yerine, denizi arkaya aldığınızda adanın sağ tarafında kalan tırmanış yoluna gitmeyi tercih ettik. Kocaman kayaların üzerinde atlayarak hayatımın en tehlikeli tırmanışını yaptım. Hatta bir süre sonra vazgeçtim. Kenarda oturup bizimkilerin güzel manzaraları görüp geri dönmelerini bekledim.

Saat 16.30’da bizi aldıkları iskeleye geri bıraktılar oradan da yine servis ile otellerimize vardık. Üzerimizi değiştirip biraz dinlendikten sonra saat 19.00 gibi Müzeyyen ve Semih ile Cat Ba’daki favori lokantamız Yummy’de buluştuk. Keyifli bir akşam yemeği yedik, ardından Cat Ba gecelerine akmak için Oasis Bar & Restaurant’a  gidip sokağa masa attırdık. Bir süre sonra da The Good Bar’a geçtik. Bol sohbet muhabbetin ardından Cat Ba günlerimiz sonlandı. Ertesi gün ise Tayland uçağımızın kalkacağı Hai Phong şehrine doğru yola çıktık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close