Ninh Binh (Tam Coc)

Tam Coc kelime anlamı olarak üç mağara anlamına geliyor; bunlar Ngo Dong Nehrindeki Hang Ca, Hang Hai ve Hang Ba adındaki üç mağara. Hatta buraya Ha Long Bay’ın karadaki hali diyorlar. Bizim kaldığımız Tam Coc kasabası ise Tam Coc gölünün kıyısında, insanların ayakları ile kürek çektiği bot gezilerinin düzenlendiği, pirinç tarlalarının ve dağların arasındaki minik bir kasaba. Otelleri ve restoranları ile sıkılmayacak kadar hareketli, turistlerden boğulmayacak kadar da sakin bir yer. Civarındaki doğal güzellikler ise muhteşem.

rhdr
Thung Nham Kuş Parkı

Nasıl Geldik?

Phong Nha-Ninh Binh (Tam Coc) otobüs yolculuğu

Phong Nha’dan civar şehirlerdeki birçok yere otobüs seferleri var. Phong Nha-Ninh Binh 21:30 yataklı otobüs biletlerimizi kaldığımız otelden kişi başı 160000 VND’ye (6.86 Dolar) aldık. Bu sefer yatakların kenarlarındaki kırmızı mavi ışıkları da kapattılar rahat rahat uyuduk. Bir ara kötü bir kokuyla uyandım. Meğersem tuvaleti olan otobüse binmişiz ve ben tuvaletin tam önünde yatıyormuşum. Neyse sonra tuvaletin kapısı kapandı ve ben de kokusuz rahat bir uyku çektim. Otobüs hiç durmayınca sabah 4:00’da Tam Coc’a varmıştık. Otobüs önce Tam Coc’a uğruyor sonra Ninh Binh’e devam ediyor. Turgay’ın konsolosluk işleri nedeniyle buraya sadece 1 gün ayırabildiğimiz için Ninh Binh’e gidemedik.

qrf
Thung Nham Kuş Parkı

Nerede Kaldık?

Center Tam coc Homestay (Lokasyon)

Önceden otel ayarlamamıştık yine. Sabah gidip motor kiralayıp gezeriz diye düşünüyorduk. Vietnam’da şehirleri 1-2 gün kalarak geçtiğimiz için önceden çok detaylı araştıracak vaktimiz olmuyor. Yolda birkaç blogda Nihn Binh yerine Tam Coc daha güzel yorumlarını okuyunca otobüsün ilk durduğu yer olan Tam Coc’da indik. Çok erken vardığımız için etrafta açık otel var mı bakmaya başladık. Ara yollardan birine girdiğimizde sevimli bir bahçesi olan bir otele rastladık. İnsanlar uyanana kadar içeride bekleriz diye girince, sesimize uyanan bir amca beyaz aletiyle  çıkıverdi. Durumu anlatmaya çalışınca bize bir oda gösterdi ve burada uyuyabilirsiniz dedi, resepsiyon 8:00’da açılıyormuş.

Oteli booking.com’daki indirimli fiyattan tuttuk. (Normalde otel fiyatları daha pahalı oluyor) Bir sonraki günün kahvaltısını o gün sunup, erkenden oda veremiyorum ama duş almak isterseniz havlu vereyim deyince biz cennete mi düştük acaba diye birbirimize baktık bir an. Sonradan sohbet ederken “6 ay oldu açalı herkes evinde hissetsin istiyorum” deyince anladık durumu. Umarım hep böyle devam ederler. En lüks konaklamamızdı sanırım. Yatak süper rahat ve banyo pırıl pırıldı. Kahvaltı harika:)

Ücreti: İki kişilik tuvaleti banyosu içinde camı olan oda 15 Dolar

Neler Yaptık?

Motosiklet Kiralamak

Ninh Binh’e geliş amacımız sürekli fotoğraflarını gördüğüm Mua Mağarasına gitmekti. Oraya gidebileceğimiz en kolay ulaşım aracı da motosiklet oldu bizim için. Aslında Vietnam’a geldiğimizden beri istisnasız her şehirde motosiklet kiraladığımız için hiç duraksamadık. Sabahın köründe düştük yine yollara. Mua Mağarasını, Kuş Parkını ve Binh Dong Pagodayı kapsayan bir günlük motosiklet rotamızın linkini buraya ekliyorum.

rhdr
Ninh Binh yolları

Mua Mağaraları (Mua Caves)

Mua Mağarası adını aldığı mağaralarından çok yerli yabancı bir sürü turistin manzarası için geldiği bir yer. Birkaç yazıda Çin Seddi’nin Vietnam versiyonu diye geçen beş yüz civarında taş merdivenleri çıkıp 360 derece muhteşem bir manzarayı izlediğimiz Mua Mağarasını motosiklet rotamıza dahil ettik.

IMG_20190314_174923.jpg
Mua Mağaraları (Mua Caves)

Thung Nham Kuş Parkı (Thung Nham Bird Park)

Şimdilerde çok turistik olmadığını tahmin ettiğimiz bu alanın içindeki kuş gözlem noktası hayatımızda gördüğümüz en güzel manzaralardan biriydi. Kesinlikle es geçmemek lazım. En az 2-3 saat ayırıp doğanın, bol oksijenin keyfini çıkartmak için çok keyifli bir kaçamak.

rhdr
Thung Nham Kuş Parkı (Thung Nham Bird Park)

Bich Dong Pagoda

Bich Dong Pagoda üç ayrı tapınaktan oluşan Tam Coc kasabası ve kuş parkının arasında kalan bir dağın eteklerine kurulmuş bir tapınak. Çok güzel mimariye sahip giriş kapısının ardından basamaklardan tırmanıp, dağın içinden geçip tepesindeki muhteşem manzarayı izlemek ayrıca çok keyifli. Üstelik ücretsiz, motosiklet kiraladıysanız ve değnekçilere park parası vermek istemezseniz de yoldaki restoranlardan birinde yemek yiyip ücretsiz park etmenizi de tavsiye ederiz.

fznor
Bich Dong Pagoda

Başka Başka

Ninh Binh’e gelince yapılacak bir o kadar çok şey var ki. Hakkını vererek gezmek için bir gün yeterli değil. Bizim zaman kısıtımız olunca bir güne bir sürü şey sığdırmaya çalıştık. Daha çok vaktimiz olsa neler yapardık? Bot turuna çıkardık! İki tane bot turu düzenleniyor bölgede. Biri Trang An bot gezisi, diğeri Tam Coc bot gezisi. İkisi de görsel anlamda muhteşem yerler ve benzer yapıya sahipler. İnternette bir sürü kıyaslama var hangisi seçilebileceği ile ilgili. Biz bir önceki lokasyonumuz Phong Nha’da Phong Nha Mağarasına bot ile gittiğimiz için pek ilgimizi çekmedi açıkçası. Bir de Mua Caves’in tepesine çıkıp Tam Coc Manzarasını seyretme şansımız oldu ve bize yetti.

nor
Ninh Binh’de Tam Coc bot turu

Vaktimiz olsaydı da seçmek zorunda kalsaydım muhtemelen Hoa Lu Tarihi başkenti (Hoa Lu Ancient Capital) kapsayan ve muhteşem doğası ile UNESCO dünya mirası listesindeki Trang An bot turuna katılırdık sanırım. Tam Coc’un da görsellik açısından aşağı kalır yanı yok o ayrı.

Yeme-İçme

Family Restoran (Lokasyon)

Biz Tam Coc’u çok sevdik. Ben kimsenin olmadığı bir kasaba bekliyordum ama bir çok restoranın olduğu,  turistlerin sokakları doldurduğu bir yer çıktı. Bu restoranı da çok sevdik. Mangalda ördeği muhteşem yapıyorlar, kesinlikle tavsiye ederiz. 250000 VND’ye  (10.72 Dolar) keyifli bir akşam geçirdik.

O zaman haydi başkent Hanoi’ye!

Ninh Binh (Tam Coc)” için bir yorum

  1. Bilgilendirmeleriniz ve yazılarınız Harika teşekkürler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close