I Love Penang!

Penang şimdiye kadar gördüğümüz yerler arasında en keyif aldığımız yerler listesinde 1.sırayı kaptı. Herkese hitap eden bir şey var kesinlikle bu şehirde. Her sokağın ardından farklı bir kültür, farklı bir dil, farklı yemekler, birbirinden güzel kafeler, insanlar çıkıyor.

img_20190106_152554
George Town’da bir sokak

En başında Penang Adasında yaşayan bir grup yerli varmış. Sonrasında İngilizler geliyor, Hint Müslümanlar, daha çok Çinli, Fransız Misyonerler, Portekizliler, çok az sayıda Alman takip ediyor. Hatta buraya kadar gelip otel işleten Ermeniler bile var. Şu anda yaşamasalar bile onlara atfedilmiş bir sokak ve aynı ismi taşıyan bir otel mevcut.

Tüm bu kültür cümbüşü içinde bir sokağın başında camiyle başlayıp az ilerisinde Hint Tapınağı görüp, derken Çin Taoist tapınağını geçip, ardından Katolik kilisesinden sağa dönünce Anglikan kilisesi ile karşılaşabiliyorsun. Çin Budist tapınağından (Kek Lok Si Temple) şehre kuş bakışı bakmayı atlamamak lazım.

IMG_20190105_134244.jpg
I love Penang

Tarihi şehrin sokaklarını öyle güzel işlemişler ki gezerken hayran kalıyorsun. Sanat sokaklardan fışkırıyor. Yemek yemek adeta zevke dönüşüyor bu şehirde. Penang Adasına sadece yemek yemeğe gelen insanlar varmış hatta.

Penang, Malezya’nın 13 eyaletinden bir tanesi. Georgetown ise Penang’ın başkenti aynı zamanda Malezya’nın Kuala Lumpur’dan sonraki ikinci büyük şehri. Georgetown sokaklarında gezerken hiç sıkılmıyor insan. Aynı sokaktan geçerken önceki gün görmediğin bir kafeyi ya da restoranı, bir duvar resmini ya da minik bir dükkanı görebiliyorsun, bir bakmışsın yine saatler akıp gitmiş.

IMG_20190106_205737.jpg
Clan Jetty’de bir duvar

Penang limanı, Kaptan Francis Light tarafından 1786 yılında bu bölgedeki ticari faaliyetleri yürüten East Indian Company için kurulmuş ve 1819’da bu rolü Singapur’a kaptırana kadar Çin ve Hindistan arasında kilit bir ticaret merkezi olmuş.

Biz 5 gün kaldık doyamadık, dolandık durduk☺️

Nasıl Geldik?

Penang’a Kuala Selangor’dan ne yazık ki direk geliş yok. Kuala Lumpur’a dönüp oradan otobüs ya da tren alternatiflerini değerlendirmek gerekiyor. Kuala Selangor’da Grab ile Rawang’a gidip oradan trene binin diyenler de oldu ama Grab 65 RM tutuyordu bir de tren biletleri dolu gözüküyordu o sebeple bize otobüs daha mantıklı geldi.

Kuala Selangor’dan Kuala Lumpur’a dönmek için Kuala Selangor otobüs istasyonuna yürüdük. Normalde 2 saat süren otobüs yolculuğu; otobüsün benzin alması, trafik ve lastik bakım sürelerini de koyunca 3 buçuk saate uzadı. 100 numaralı hattan Chinatown’daki Central Market’in orada inip, Masjid Jamek metro istasyonuna yaklaşık 10 dakika yürüdük. Tam cuma gününe denk geldiği için cuma vaazını dinledik. Bir de öğle arasına denk geldiği için yemek pazarı vardı, karnımızı doyurduk.

Otobüs istasyonuna gitmek için Putra Heights yönüne doğru SPL metro hattına bindik ve yaklaşık 20 dakika sonra Bandar Tasik Selatan metro istasyonunda indik.

img_20190104_144022
Terminal Bersapadu Selatan-Otobüs Terminali

Terminal Bersapadu Selatan devasa büyüklükte bir otobüs terminali. Biz biletlerimizi terminalden  aldık çünkü Kuala Selangor’dan kaçta dönebileceğimizi bilemiyorduk ama online almak için kendi aplikasyonları var. Ayrıca terminaldeki kontuarlardan da alınabiliyor. Biletinizi aldıktan sonra aşağı kata iniyorsunuz (havaalanı gibi yapmışlar). Otobüs saati gelince çıkış kapısına yanaşıyor, görevli kişiler biletinizi onaylıyor ve sonra otobüse geçiyorsunuz. Şimdiye kadar gördüğüm en rahat koltuklara sahip otobüstü diyebilirim. Görevli biri ya da ikram hizmeti yok ama Malezya’da otobüsle yolculuk yapmak inanılmaz konforlu ve ucuz.

Kuala Lumpur-Penang arasında iki tane otobüs yolu alternatifi bulunuyor. Bir tanesi Penang Adasındaki Sungai Nibong Express Bus Terminal’e gitmek, bir diğeri de adaya geçmeden önce Butterworth’de inip feribot ile karşıya geçmek. Biz ikincisini tercih ettik çünkü otobüs istasyonu konaklayacağımız Georgetown’a uzaktı, ikinci bir araç daha kullanmamız gerekiyordu. Bir de trafik olursa diye tercih etmedik.

img_20190105_220228
George Town’da bir sokak

Feribot iskelesi otobüs istasyonun hemen karşısında. Bilet kişi başı 1.40 RM, dönüşte ücret almıyorlar. İndiğimiz yer de Georgetown merkeze yürüyerek 5-10 dakika mesafede. Feribot 10 dakika gibi kısa bir sürede adaya varıyor ve muhteşem bir manzara eşliğinde adaya girmenizi sağlıyor. Biz Penang’ı minik şirin bir kasaba sanıyorduk ama karşımızda kocaman binaların olduğu, bol ışıklı bir yer çıktı.  George Town bile minik bir kasaba değil kocaman bir şehirmiş. Yine de bu şehirde zaman geçirdikçe lokal butik şehir havası sizi sarıyor.

Nerede Kaldık?

Armenian Suites

Küp otelde kalmak için çok pahalı bir ülke olan Japonya’yı bekliyorduk ama bu tatlı otel bizim ilkimiz oldu. Altlı üstlü kapsüllerin içinde sadece dizlerimizin üzerinde durabildiğimiz yaklaşık 5m2lik odamızda 4 gün geçirdik. Çantalarımızı bile odamıza sığdırdık daha ne olsun.

Neler Yaptık?

Cheong Fatt Tze – The Blue Mansion Turu

19. yüzyılın sonunda kendisi Çinli bir tüccar olan Cheong Fatt Tze tarafından işlerini yürütmek ve ikamet etmek için yaptırılmış bu konak, şu anda turistleri ağırlamanın yanı sıra otel ve restoran olarak da işletiliyor. Bu indigo mavisi rengindeki konağı saat 11.00, 14:00 ve 15:30’da düzenlenen 45 dakikalık İngilizce turlar eşliğinde 16 RM (3.90 Dolar) karşılığında gezebiliyorsunuz. Tur rehberi hem Cheong Fatt Tze’nin 8 hanımlı hayatını hem de konağın mimarisi hakkında baya fikir sahibi olmanızı sağlıyor.

IMG_20190105_151519.jpg
Cheong Fatt Tze – The Blue Mansion

Bir de Pinang Peranakan Mansion var, girişi 20 RM (4.8 Dolar). Biz halihazırda bir tane gezdiğimiz için girmedik sadece önünden geçtik. Hatta bu konağın kardeş konağını Melaka’da gördük 🙂

Gurney Plaza

Alışveriş merkezi gezme etkinliğimiz hayatımıza Malezya ile girdi. Çok sıcak havalarda modern ülkelerde insanlar alışveriş merkezlerine gidiyorlarmış. Bunun en güzel örneğini Kuala Lumpur’da yaşadık. Ama itiraf etmem lazım ki Penang’dakiler Kuala Lumpur’daki alışveriş merkezlerinden daha zevkli, yani daha çok benim giyim tarzıma göre diyelim. Çok cici bici butikler var, fiyat olarak da alınabilir seviyedeler. Bu sefer Gurney Plaza’ya cep telefonu almak için geldik ve Huawai Mate 20 Pro’yu hayatımıza dahil ettik.

Nagore Square (Jalan Nagor)

Bu caddeyi görünce kendimi Beşiktaş-Akaretlerde gibi hissettim adeta. Bir sürü çok şık ve tarz dükkanın, cafe ve barın bir araya geldiği çok hoş bir sokak.

Love Lane

George Town’un en canlı sokaklarından bir tanesi. Uygun fiyatlı bira içmek için caddedeki barlar bire bir. Bir alana bir bedava 30luk bira 15 RM (3.66 Dolar). Biz Mike’s Place’de oturup gelen geçeni izledik ama aynı cadde üzerinde bir sürü bar var mesela tam karşısındaki Holy Guacamole-Love Lane’nın tasarımı çok güzeldi. Bir de kesen sokakta The Original Reggae Club var canlı müzik dinlemek için.

IMG_20190108_200331.jpg
Love Lane

Georgetown’un Sokak Resimleri

2012 yılında Litvanyalı sanatçı Ernest Zacharevic’ın Penang sokaklarına adeta ruh katmış, renk vermiş; ne güzel yapmış, eline sağlık. Eserleri genellikle Muntri Street, Weld Quay, Lebuh Leith, Armenian Street, Ah Quee Street boyunca karşınıza çıkıyor. Başka sanatçıların da eserleri var. Sokaklar arasında keşfe çıkmak bize çok keyif verdi.

Georgetown Sokak Karikatürleri

Yine sokaklarda gezerken şehrin tarihini anlatan demir karikatürler görebiliyorsunuz. Her sokakta burada karikatür var mı diye gezmek çok keyifli, bir de gece aydınlatmasıyla muhteşem gözüküyor.

Chew Jetty

1882’de iskelenin kurulmasından sonra mal indirme ve yükleme işlemleri bir Çin aşireti (klan) tarafından yapılmaya başlanmış ve yavaş yavaş her iskele çevresinde yaşam alanları oluşmuş ve şu anda 7 Çin aşiretinin yaşadığı bir iskele haline gelmiş. Akşam 21:00’da kapanan iskeleyi gezerken aslında insanların evlerinin arasında geziniyorsunuz. Çeşitli dükkanların ve restoranların da olduğu bu iskelede dolanmak oldukça keyifli.

Georgetown Yürüyüş Rotası

Eğer Salı, Perşembe ya da Cumartesi günü Georgetown’da olacaksanız yapılması gereken en güzel şey Turist Bilgi Merkezi (Turist Information Centre) tarafından ücretsiz olarak düzenlenen Unesco Dünya Mirası koruma kapsamına giren mekanların tanıtıldığı yürüyüş turuna katılmak. Saat 10.00’da başlıyor ve geliş sırasına göre size form doldurmanızı istiyorlar. 20 kişi dolunca fazlasını kabul etmiyorlar ne yazık ki.

IMG_20190108_150533.jpg
George Town Duvar Resimleri

Motosiklet ile Ada Turu

Georgetown aslında Penang’ın en turistik merkezi. Tüm kafeler, dükkanlar, oteller Georgetown merkezde toplanmış ama rahatlıkla motor kiralanabiliyor olması ve bizim de fazladan bir günümüz olması adayı keşfetmemiz için yeterli sebep oldu. Penang’da plajlara ulaşmak için ve bizim bayıldığımız meşhur Balik Pulau çorbasını içmek için düşünülebilir. Motorsiklet turu yazımız burada.

IMG_20190107_100440.jpg
Motorsikletle Penang yollarında

Yeme-İçme

Restoran Old Green House

Sokak yemeği satıcılarının bir araya geldiği ve ortak oturma yerlerinin olduğu aynı zamanda içecek servisi yapılan alanlara Malezya’da Hawker deniyor. Genellikle buradaki yemekler uygun fiyatlı. Yol üzerinde gördüğümüz bu yerde 6-8 RM’ye (1.5 Dolar) karnımızı Çin makarnası ile doyurduk, uygun fiyatlı olduğu için denenebilir.

CF Kedai Makanan dan Minuman-CF Food Court

Chew Jetty’nin tam karşısında yer alan 15-20 tane yemek dükkanının ortasında masaların olduğu, neredeyse her akşam canlı müzik ve uygun fiyatlı bira alternatifi ile bizim favori mekanımız oldu. Malezya’da alkol çok pahalı Kuala Lumpur’da bir barda 50 RM (12 Dolar) bira fiyatı bile gördük. Almadık tabii. Burada 18-20 RM (4.50 Dolar) civarında. Yemekler de bir kişilik 8-10 RM (2.40 Dolar) diyebiliriz.

Gayo Korea House

Tam Armenian Street’ten Chew Jetty’ye doğru gidiyorduk ki sol tarafımızdan müzik sesini duyunca, sese doğru ilerledik. İki bira içip (45 RM (11 Dolar)) Çince soft rock dinledikten sonra uyumaya kapsülümüze geri döndük.

Cowboy Street Cafe

Sabah kahvaltısı için burayı tercih ettik. Tomyam Fried Mee ve Fish Ball Soup ve buzlu kahvelerimiz keyfimizi yerine getirdi. Ne zaman güzel bir kahvaltı ile güne başlasak günümüz çok güzel devam ediyor. Menümüzün bize maliyeti 30 RM ( 7.30 Dolar)

Chao Xuan Restoran

İnanılmaz güzel bir Çin lokantası burası. Fiyatları uygun ve yemekler çok lezzetli. İki gün üst üste geldik. Soğuk Milo ve Neslo favorimiz, çocukluğuma döndüm resmen nesquikle. 30 RM ( 7.30 Dolar) civarına karnımızı baya doyurduk.

Ome by Spacebar Coffee

Yerel lezzetlere bir ara verelim Avrupa tarzında güzel bir kahve içelim deyince gidilebilecek çok hoş bir mekan. İçeri girdik ve ağzına kadar dolu olduğunu görünce oturamadık ne yazık ki ama yorumları çok iyiydi ve çok kibardılar. Kısmet bir dahakine.

IMG_20190106_145728.jpg
Ome by Spacebar Coffee

Ca CART CAFE

Ocak ayında Penang inanılmaz sıcak oluyor. Bir kahve molası için çok tatlı mini mini bu kafeye oturduk. Americano 8 RM (2.44 Dolar) Latte 12 RM (2.93 Dolar).

Weld Quay (Tree Shade) Da Shu Xia Seafood House- The Boat Food Court

Bu sefer soluğu CF Food Courtun karşısındaki deniz mahsulleri restoranında alıyoruz. Restoranın yanında kocaman bir ahşap tekne duruyor hatta. Burada yediğimiz hindistan cevizi sütlü karidesi hiçbir zaman unutamayacağım sanırım. Bu güzel sofranın bize maliyeti 83 RM (20 Dolar)

You Le Yuen

Burası aslında bir otel ama biz cafe kısmında dinlendik. Atmosferi çok hoşumuza gitti. Long Black 10 RM (2.44 Dolar), Latte 12 RM (2.93 Dolar).

Ming Xiang Tai Herbal Tea Shop

Penang’ın olmazsa olmazı durian meyvesi. Biz gittiğimizde mevsimi değildi ne yazık ki, meyve satıcılarında rastlamadık, bari turtasını yiyelim dedik.  Bu tatlı dükkan birebir kesinlikle. Çıtır çıtır kurabiyelerini denemeden şehirden ayrılmadığımız için çok mutluyum

Penang Adasındaki Diğer Kasabalar

George Town, Penang adasının kalbi ve hemen hemen her şeyi bu merkezde bulabiliyorsunuz. Ama adada 2 günden daha uzun kalmayı düşünüyorsanız adadaki diğer lokasyonları dolaşmanızı kesinlikle öneririz. Bu yerleri Motorsiklet turu yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz :). 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close