Georgetown Yürüyüş Rotası

Sabah saat 9 gibi Turist Bilgi Merkezine vardık. Dağıtılan formları doldurup 13-14 numaraları kartlarımızı aldık. 10 dakika kalana kadar turist bilgi merkezinin binasını gezdik, yeni restore edilmiş binanın içi de oldukça serin. Önceki gün gelip kayıt yaptıralım ya da online kayıt yaptıralım diye bir seçenek yok. İlk gelen 20 kişiyi tura dahil ediyorlar. Salı, Perşembe, Cumartesi günleri düzenlenen tur 1.5 saat sürüyor. Tur ücretsiz, eğer beğenirseniz tip bırakıyorsunuz.

Tur rehberi inanılmaz iyiydi. Her Avrupa şehrinde katılıyoruz bu tarz yürüme turlarına ve şimdiye kadar dinlediğimiz rehberler arasında açık ara 20 kişiyi tek fire vermeden muhteşem İngilizcesi ile arkasından sürükleyen ender rehberlerden biriydi. Genelde gölgeleri tercih ediyor anlatım için, bu inanılmaz güzel bir şey. Yürüme mesafesi çok az olduğu için de oldukça kolay bir rota.

Penang State Assembly Buildings – Queen Victoria Memorial Clock Tower – Fort Cornwallis

Tura Penang’ın Parlamento binasından başlıyoruz. 1820’li yıllarda inşa edilen bu bina önceleri polis merkezi olarak hizmet vermiş. Biraz ilerleyip Kraliçe Viktorya’nın hükümdarlığının 60. Yılı anısına yapılmış olan saat kulesinden ve İngilizler adaya adım atar atmaz Fransızlar’dan korunmak için yaptıkları Cornwallis Kalesine geçiyoruz. 

St. George’s Anglican Kilisesi (St. George’s Anglican Church)

Burası 19. Yüzyılda yapılmış Güneydoğu Asya’daki en eski Anglikan kilisesiymiş.

IMG_20190108_152747 (1).jpg
St. George’s Anglican Kilisesi

Katolik Kilisesi ve Müzesi (Church of the Assumption-Roman Catholic Penang Diocesan Museum)

1786 yılında, Kaptan Francis Light’ın Penang’a geldiğinde, Fransız misyonerlere izin vermesi sonucu yapılmış adadaki en eski Katolik kilisesi. Bölgedeki kolonileşme hareketinin ve misyonerlik çalışmalarının 15. yüzyıldan itibaren nasıl ilerlediğini çok güzel bir şekilde açıklıyor. Yürüyüş sırasında önünden geçtik ama biz başka bir zamanda kilisenin hemen yanındaki müzenin içini gezmiştik, sıcak havada tam bir sığınak oluyor.

Goddess of Mercy Temple Penang-Kuan Yin Teng/Kong Hock Keong

1728 yılında yapılmış Penang’ın en eski Taoist Çin tapınağı. Cantonese ve Hokkien dillerini konuşan Çinli göçmenlerin yaptıkları bir tapınakmış. Tapınakta 88 tane tanrı temsil ediliyor. Biz denk gelmedik ama sınav dönemi öncesi öğrenciler buraya gelip Konfüçyüs’e dua ediyorlarmış. Tur rehberimiz bize tapınakta insanların tanrılardan sorularına nasıl cevap aldığını da anlattı. Çine gidebilirsek deneyeceğiz biz de:)

IMG_20190105_130645.jpg
Goddess of Mercy Temple Penang-Kuan Yin Teng/Kong Hock Keong

Kapitan Keling Cami (Masjid Kapitan Keling)

Penang’da bulunan en eski cami. 18. yüzyılın sonunda buraya gelen Hint müslümanlar tarafından yaptırılmış ve mimarisinde yine Hint esintileri mevcut. Turdan önce biz içini gezmiştik.

IMG_20190105_125536.jpg
Kapitan Keling Cami

Girişte kadınlara üzerilerine giymeleri için başlıklı bir cübbe veriyorlar. İslamiyeti ve camiyi anlatan bir gönüllü size camiyi gezdiriyor. O kadar güler yüzlü ki; siz Müslümansınız anlatmama gerek yok dedi biz olsun dinlemek isteriz diye tuttuk resmen adamı. Köşe başlarında buyurun gelin İslamiyeti tanıtalım diyen güler yüzlü insanlara da şahit olduk. Şahsen benim bile ön yargılarımı yıkmak üzerelerdi. Caminin kapısı yok, burada hava sıcaklığı sabit olduğu için gerek duymamışlar herhalde.

Yap Kongsi Tapınağı (Yap Kongsi Temple (Choo Chay Keong)

Penang’daki her Çin tapınağı bir Çin topluluğu tarafından yapılmış. Armenian Street ve Cannon Street’in kesişiminde bulunan bu tapınak da hemen yanında evi bulunan Yap soyadına sahip Çin ailesine ait bir Hokkien tapınağıymış. Şehre ilk adım atan aynı topluluktan Çinliler bu soyadını görünce bu tapınağa gelirlermiş, işe ve yemeğe ihtiyacı olursa haber salınır, uygun bir yer bulunana kadar bu tapınakta kalırlarmış. Çinliler kültürlerini bu şekilde korumuşlar.

IMG_20190106_084055 (1).jpg
Yap Kongsi Tapınağı

Hock Teik Cheng Sin Tapınağı (Hock Teik Cheng Sin Temple)

Armenian Caddesi üzerinde; kısa bir koridoru geçtikten sonra ulaşılan bir Çin Taoist Hokkien tapınağı burası. Çin tapınaklarında birçok tanrı olabilirken, burası sadece Zenginlik Tanrısına adanmış. Tapınağın kurucuları eskiden gizli Çin birliğinin üyeleriymiş, 1890 yılında İngiliz koloni rejimi tarafından açığa çıkarılınca legal olarak Çin tacirler birliğini kurmuşlar ve şu anda resmi bir topluluk haline gelmişler. Tapınağın içinde polislerden kaçmak için eskiden kullandıkları şimdi kapatılmış tüneller bile var.

IMG_20190106_085308.jpg
Hock Teik Cheng Sin Tapınağı

Sri Mahamariamman Tapınağı (Sri Mahamariamman Temple)

1833 yılında yapılmış bölgenin en eski Hint tapınağı. Kapalı olduğu için içine giremedik ama Masjid Kapitan Keling caddesinde yürürken bir tarafta Hint tapınağı diğer tarafta cami, öte yanda Çin tapınakları çok güzel gözüküyor. Zaten Hint tapınakları inanılmaz renkli olduğu için çok güzel gözüküyorlar dışarıdan bile.

IMG_20190105_130320.jpg
Sri Mahamariamman Tapınağı

Yürüyüş rotamızı turist merkezine dönüp bitiriyoruz. Artık Penang’da yapılacak her şeyi yaptığımıza göre Langkawi’ye geçebiliriz.🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close