Koh Tao Yürüyüş Rotası 2

Neredeyse her günümüzü geçirdiğimiz Coconut Monkey‘de sıcaktan kaçıp bilgisayarlarımıza gömülmüştük. İşler güçler yoluna girdikten sonra akşamüstü günü batımı için yeni bir rota belirledik kendimize. Önce kirli eşyalarımızı yanımıza alıp çamaşır yıkama yeri bakındık. Çamaşır yıkatmanın kilosu genelde 50 Baht. Bir yerde 40 Baht diye görüp önce bir dükkanın içinden geçip sonra uzun bir yürüyüşten sonra bir otelin lobisine ulaştık. Lobideki görevli kız “zam yaptık artık 50 Baht” deyince şansımızı zorlamanın bir anlamı olmadığına karar verip, kirli eşyalarımızı teslim edip ertesi gün almak için sözleştik. Eşyaları bıraktığımız otelin (Koh Tao Thani Resort) bungalowlarına bayıldım bu arada. Saat 17.30 civarında işlerimizi halledip yola koyulmuştuk.

IMG_20190331_172033-EFFECTS.jpg
çamaşırlarımızı yıkattığımız otelin bungalowları

Temple Koh Tao (Lokasyon)

Yürüyerek Koh Tao Tapınağı’nın önüne geldik. Dışarıdan oldukça görkemli gözüken bu tapınak adanın tek ibadet yeri. 1977 yılında Tayland’lı bir budist monk tarafından yapılmış. Tapınağa kadar ve sonrasındaki yürüdüğümüz yol hem yokuş hem de vızır vızır akan trafiğin hemen yanı başında. Çok keyifli bir yürüyüş olduğunu söyleyemem.

IMG_20190331_173955.jpg
Koh Tao Tapınağı

Tabelaları takip edip rota üzerinden ilerlemeye devam ettik. Bir süre sonra neredeyse 45 derece diklikteki bir araba yolundan tırmanmaya başladık. Rotanın en sıkıntılı kısmı ise yürüyüş yolunun neredeyse kaybolduğu, yer yer yarıkların olduğu ormanın içine daldığımız kısım oldu. Ormanın girişinde denk geldiğimiz bir çift cesaret edemeyip geri döndü. Ama  biz Maps.me uygulamasına güvenip devam ettik.:) Yaklaşık 15 dakika süre orman yolu da tekrar araba yoluna bağlandı.

Koh Tao Two View Bar & Restaurant (Lokasyon)

Toplamda bir saat sonra yol bizi inanılmaz güzel bir manzarası olan Koh Tao Two View restoranına getirdi. 100 Baht manzara seyir ücreti istiyorlar, bir içki de dahil. Biz biraların yanına yemek siparişlerini de verdik.

IMG_20190331_183028.jpg
Koh Tao Two View Bar & Restaurant

Yine böyle bir mekan için beklentilerimizi çok düşürmüş olsak da gelen yemekler çok lezzetliydi. Bizim dışımızda sadece bir çift daha vardı ve onlar da gün batımından hemen sonra kalktılar. Manzaranın ve mekanın keyfini çıkarıp biralarımızı yudumladık. Köri yemeği, pad thai ve biralar dahil toplam 440 Baht (14 Dolar) ödedik.

Dönüş Yolu

Gün batımından sonra etraf zifiri karanlığa büründü. Biz bu karanlığa aldırmadan mekandan çıkıp telefonun ışığı ile ilerlemeye devam ettik. Yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede Love Koh Tao restoranın önüne kadar geldik. Mekan kapalı olduğu için araba yoluna bağlanıp iskeleye doğru inmeye başladık. Yolda hiçbir ışık yoktu ve adanın bu tarafında herhangi bir yaşam alanı da olmadığı için biz karanlığın içinde ilerliyorduk. O sırada yolun tam ortasında oturan iki tane gözün telefonun ışığına doğru baktığını fark ettik. Usulca yerlerinden kalkıp yolun kenarından ormanın içine doğru gittiler. İki tarafında orman olan bu yoldan inerken oldukça korkuyorduk, bu gözleri gördükten sonra iyice tırstık. Ana yola bağlanır bağlanmaz yoldan geçen ilk arabanın önüne atlayıp durdurdum. Bizi merkeze kadar indirmelerini rica ettik. Sağ olsunlar bizi aldılar sahile kadar götürdüler. Daha önce Malezya’da köpek saldırısına uğradığımız için oldukça tedirgindik fakat bu hayvanların tilki olduklarını bir süre sonra idrak ettik. Daha önce hiç tilki görmediğimiz için nasıl tepki vereceğimizi bilmiyorduk, hala da bilmiyoruz.

IMG_20190331_185943.jpg
Koh Tao

Sonuç olarak eğer bu güzel manzarada gün batımını izlemek isterseniz hava karardıktan sonra geri dönmek için yürümeye kalkmayın kesinlikle taksi çağırın. Ya da otostop da çekebilirsiniz tabii. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close