Batu Mağaraları’nda Thaipusam Festivali

Malezya turumuzun sonuna denk gelen Thaipusam Festivaline şahit olacak olmak oldukça heyecan vericiydi ikimiz için de. İnsanların vücutlarına iğneler batırdığı, transa girdikleri fotoğraflara bakıp videoları izlemiştik ve şimdi canlı olarak görecektik.

Thaipusam güney Hindistan’daki Tamil Hintleri tarafından kutlanan bir festival. Hint nüfusunun oldukça fazla olduğu bir ülke olarak Malezya’da da kutlanıyor. Batu Mağaraları Kuala Lumpur’daki festivalin kutlanma yeri. Her yıl milyonlarca Hindu ve turist festival zamanı buraya akın ediyor. Thaipusam festivalinin ismine gelirsek “Thai” Tamil takviminin 10. ayının ismi, “Pusam” da bir yıldız adı. Festival süresince bu yıldız en tepede oluyormuş.

Festivalin asıl ortaya çıkışı ise Hint mitolojisindeki kötü Asuralar ve iyi Devalar arasındaki savaşı sürekli Devaların kaybetmeleri üzerine. Devalar, Tanrı Şiva’ya gidip onlara Asuraları yenmeleri için bir lider verilmesini talep ederler ve Siva’ya tapınırlar. Bunun üzerine Tanrı Şiva da Lord Murugan’ı yaratır ve Devaların hizmetine Asuraları yenmesi için sunar. Bu gün festival günü olarak kutlanmaya başlanır. Aynı zamanda festival günü Lord Murugan’ın doğum günü.

Festivalin Batu Mağaraları’nda kutlanıyor olmasının sebebi de Batu Mağaraları’nın Lord Murugan’a adanmış en görkemli tapınaklardan biri olması. Mağaranın hemen önünde elinde mızrak tutan altın kaplama heykel Lord Murugan’ın heykeli. Festival kutlamaları her yıl Ocak-Şubat aylarına denk geliyor. 2019 yılında festival 21 Ocak gününe denk geldi.

IMG_20190121_091956.jpg

Festival hazırlıkları bir gün önceden Kuala Lumpur’un Çin mahallesinde bulunan Sri Mahamariamman Hint Tapınağında başlıyor. Burada hazırlanan Lord Murugan ve eşlerinin (Valli and Teivayanni) heykelleri, iki tekerlekli arabaya yerleştiriliyor (Nam-ı diğer Silver Chariot) ve bu araba sabah saat 04:00 civarında binlerce insanla birlikte Batu Mağaralarına doğru yola çıkıyor. Korteje eşlik edenlerin bazıları “kavadi” denilen oldukça ağır ve süslü çemberler taşıyıp vücutlarının çeşitli yerlerine ağırlıklar ve iğneler batırılmış şekilde ilerliyor. Kavadi taşıyacak olan kişiler fiziksel ve ruhsal olarak günler öncesinden hazırlanmaya başlıyorlar. Vücutlarını temiz tutup, düzenli ibadet etmek ve Thaipusam’dan 48 gün öncesinde diyete başlamak da diğer gerekli ibadetler.

IMG_20190121_101038.jpg

Festivale katılmanın kavadi taşımaya nazaran daha basit yolu bereket sembolü olarak ellerindeki testilerde süt taşımak.  Yine festival süresince yerde sürüklenen insanlar ya da vücutlarına iğneler batırılmış insanlar görmek olası. Genelde insanlar Lord Murugan’ın renkleri olan sarı ve turuncu renkli kıyafetler giyiyorlar. Temelde festival süresince Hint Savaş Tanrısı Lord Murugan’a olan inançlarını çeşitli şekilde acı çekerek gösteriyorlar.

Batu Mağaraları’na geldikten sonra mağarayı tırmanma aşaması başlıyor. Kavadi taşıyanlarının ailelerinin “Vel vel, vel vel” naraları ve hint müzikleri eşliğinde üzerlerindeki üzerindeki onlarca kilo ağırlıkla beraber kavadi taşıyanlar 272 basamağı ara ara dinlenerek çıkıyorlar. Tüm bu sürece Hintlilerin yanı sıra bizim gibi turistler de şahit olabiliyor.

IMG_20190121_113207.jpg

Batu Mağaraları’na giden bir metro hattı mevcut. Festival süresince ek olarak çeşitli lokasyonlardan shuttle servisler de ekliyorlar. Fakat trafik olduğunu söyledikleri için biz metroya binip Batu Caves durağında inmeyi tercih ettik. Hostelimizden sabah 06:00 gibi çıkmamıza rağmen ancak 09:00 civarında festival alanına varabilmiştik. Metro seferleri çok sık değil.

Festival alanı her şeyin olduğu kocaman bir yer. Metrodan indiğinde önce bir şok yaşıyor insan, sağda solda saçlarını kazıtan kadın, erkek ve çocuklar (bu da bir çeşit inanış sembolü), yeme içme standları, kıyafet incik boncuk standları… Hint müzikleri eşliğinde dans ederek ilerleyen insanları, süt taşıyanları, yerlerde sürüklenerek gelen ve transa girmiş insanları izlemek oldukça enteresan. Konvoy ile beraber Batu Mağaralarının içine girdikten sonra yaklaşık yarım saat etrafı izledikten sonra öğle sıcağına daha fazla dayanamayarak otele geri dönüyoruz. Yaşadığımız en değişik anlardan biriydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close