Havalanında Kapıda Kamboçya Vizesi

Phnom Penh Havalanı’nda kapıda Kamboçya vizesi almak oldukça kolay. Biz Phnom Penh’e Kuala Lumpur’dan AirAsia ile uçtuk. Uçakta giriş/çıkış bilgi formu ve gümrük bilgi formunu dağıttılar. Bu tarz formları rahatlıkla doldurmak için kolay bir yerde tükenmez kaleminizi bulundurmak lazım, aksi taktire hostesler size kalem satabilirler:)

Havalanına girdikten sonra “visa on arrival” yazılarını takip ettik ve görevliden vize başvuru formunu aldık. Form oldukça basit. Kalacağınız otel/hostelin adresini ve toplamda 30 gün kalacağınızı belirtmeniz yeterli. Konaklama adresinizi özellikle sorgulamıyorlar, Phnom Penh’de herhangi bir oteli söyleyebilirsiniz.

Bu formu doldurduktan sonra vize başvuru bölümüne geliyorsunuz. Az önce doldurduğunuz form ile birlikte bir adet fotoğrafı görevliye teslim ediyorsunuz. Fotoğrafın standartı çok önemli değil. Ezgi’nin fotoğrafı biyometrik değildi örneğin ama sorun yapmadılar. Fotoğrafı beğenmezlerse, pasaport sayfasındaki fotoğrafı taratıyorlarmış ve ekstra 1-2 dolar para alıyorlarmış. O yüzden fotoğraf konusunu kafanızına takmayın derim.

Formu ve fotoğrafı teslim ettikten sonra başka bir sıraya giriyorsunuz. Bu sırada pasaportuna vize basılanlar teker teker çağrılıyor. 30$ vize ücretini teslim edip pasaportunuzu geri alıyorsunuz.

Açıkçası vizeyi almak oldukça kolay ama beni tek üzen vizeyi aldıktan sonra pasaport kontrolü yapan görevlinin “departure” formunu pasaporta zımbalaması oldu. Benimki tarihi geçmiş Mısır vizesine geldi ama Ezgi’nin Amerika vizesine denk geldi. Umarım seneye Amerika’ya geçişimizde sorun çıkarmazlar:) “Arrival” formunu ise görevli alıyor.

Daha sonra bagaj alma kısmını geçiyorsunuz. Bagajınızı teslim aldıktan sonra da gümrük kontrol kısmı. Biz bu kısımda sadece doldurduğumuz gümrük formlarını verip geçtik. Görevliler isterlerse ekstra bagaj kontrolü de yapıyorlar. Bu aşamadan sonra direk sizi açık hava karşılıyor Phnom Penh Havalanında. Sonunda Kamboçya’ya ayak bastık:) Hazır sim-kart ve riel alma zamanı 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close