Son Kraliyet Başkenti Mandalay

Mandalay, Konbaung Hanedanından Kral Mindon’un 1857 yılında başlattığı saray yapımının 1859 yılında tamamlanmasıyla Burma’nın başkenti oluyor. İsmini şehrin hemen merkezindeki Mandalay tepesinden alan bu şehir, 26 yıl boyunca Konbaung Hanedanının başkenti olarak kalıp, 28 Kasım 1885 günü İngilizlerin işgali ve Kral Thibaw Min ile Kraliçe Supayalat’ı sürgüne gönderilmesi ile son buluyor. İkinci dünya savaşı sırasında, Mayıs 1942’den Mart 1945 tarihine kadar Japon idaresine giriyor ve şehrin çoğu bombalardan nasibini alıp yıkılıyor.

IMG_20181215_162146.jpg
Mandalay Tepesi Yolu

İçimizden şehir merkezinin çılgın araba ve motosiklet trafiğinden bir an önce kaçmak gelse de, Mandalay tepesi, kraliyet sarayı, pagodaları, çevresindeki antik şehirleri, tarihi ve doğasıyla ilginç bir haz veriyor insana bu şehir. Mandalay’a uğrayıp tüm bunları görmek isterseniz en az 3 gün ayırmak gerekiyor.

IMG_20181215_114931.jpg
Mandalay-Bagan tren bileti alabilmiş olmanın mutluluğu

Mandalay’da turistik alanları gezmek için 5 gün geçerli bileti satın alıp 10000 Kyat  (6.5 Dolar) ödemek gerekiyor. Genel olarak gezeceğimiz bir çok yer buraya dahil olsa da Mandalay Hill-Su Taung Pyae Pagoda ve Mingun için ekstra para ödememiz gerekti.

 

Nasıl Geldik?

Myanmar’da genelde farklı yerlere otobüs bileti ve aktivite fiyatlarını sormak avantajlı olabiliyor. Örneğin, Inle Lake’teki otelimiz saat 19.00 için olan Mandalay otobüs biletini (VIP değil standart otobüs)  11000 Kyat’a (7.14 Dolar) satıyordu. Biz otobüs terminalinden (Inle Lake’in merkezinde) daha ucuza (10000 Kyat) aldık. Üstelik otelimizden bizi alıp otobüs terminaline kadar ücretsiz götürdüler. Her ne kadar terminal otelimize 500 metre uzakta olsa da, böyle bir hizmet almak insanı sevindiriyor :).

Mandalay’da sabaha karşı 5 gibi olmayı planlıyorduk böylelikle 1 gece konaklaması vermeyecektik. Çılgın şoförümüz bizi saat 2 buçukta Mandalay Otobüs terminaline ulaştırdı. Çılgın dediğim gerçekten çılgın çünkü yollar aşırı virajlıydı ayrıca yoldaki tüm otobüs ve kamyonları sollayarak geldik.

Mandalay terminali şehir merkezine yarım saat mesafede ve toplu taşıma alternatifi yok ne yazık ki. Olsa da gecenin bir yarısı kullanamazdık herhalde. Otobüs çevresinde taksi ister misiniz diyen kişileri istemsiz olarak atlattıktan sonra sorduğumuz taksici bize kalacağımız otel için 7000 Kyat (4.54 Dolar) önerdi. Okuduğumuz sitelerde maksimum 5000 Kyat ödeyin diyordu. Biz de ooo çok pahalı deyip ilerledik nereye gidiyorsak in cin top oynuyor 5 metre ötede. Ben mırıldanmaya başlayınca, Turgay dönüp 6000 Kyat (3.89 Dolar) olur dedi. Adam da kabul etti gecenin 3’ünde dayandık otel kapısına:)

Nerde Kaldık?

Fortune Hotel

Gece gece kapı kilitli tabiî ki. Ne yapsak başka bir otel mi bulsak derken kapı açıldı, bizi içeri aldı otel görevlisi. Para versek odaya çıkabilir miyiz diye sorduk hemen. Olmaz ama lobide kalabilirsiniz dedi. Check-in sabah saat 6’daymış. Erken girmemize izin verileceğini okumuştuk internette ama bu kadar da erken olmuyormuş. 🙂 Sabaha kadar lobideki kanepelerde uyukladik ve 06:00’da odamıza geçtik. Erken check-in yapabilmek muhteşem bir avantaj. Myanmar’da kaldığımız hemen hemen her yerde erken check-in yapabildik. Oteli tutmadan önce yorumlarda erken check-in yapan var mı diye göz gezdirmekte fayda var.

Kahvaltısı güzel, Myanmar standartlarına göre maksimumu bu zaten. Evde hazırladığım kahvaltıları çok özledim. Şehir merkezinde yeri oldukça iyi, gecelik ortak banyolu klimalı oda için 10 Dolar ödedik.

 

Neler Yaptık?

Kraliyet Sarayı (The Mandalay Royal Palace – Mya Nan San Kyaw)

Mandalay Sarayı, Konbaung Hanedanının son iki kralı Kral Mindon ve Kral Thibaw’a ev sahipliği yapmış. Kral Mindon başkent Amarapura’daki sarayı söktürüp buraya taşıtıp tekrar yaptırmış. İkinci dünya savaşında oldukça hasar aldıktan sonra 1990lı yıllarda aslında uygun olarak tekrar inşa edilmiş.

img_20181215_134933
The Mandalay Royal Palace

Saray’ın dört bir tarafı 2 km uzunluğundaki duvarlarla çevrili, 4 girişi mevcut ama turistler sadece 19. Caddenin sonundaki kapıdan giriş yapabiliyor. Biz yanlış taraftan şansımızı denedik ondan biliyoruz:) Yaklaşık 1 km’lik yolu yürüdükten sonra saraya ulaşıyorsunuz. Orijinal eserlerin toplandığı bir müze var içinde. Sarayın içindeki gözetleme kulesine çıkmak kuş bakışı Mandalay manzarası için harika bir fırsat.

 

Giriş ücreti olarak 10000Kyat Mandalay Zone Bileti almanız gerekiyor. Bu biletle Mandalay’daki çoğu yeri ziyaret edebiliyorsunuz. Aşağıdaki resimde bu yerleri görebilirsiniz. Bilet üzerinde Mandalay tepesi de yazmasına rağmen ne yazık ki bu bilete dahil değil. Biz bayağı ısrar ettik ama sonunda paşa paşa ödememiz gerekti giriş parasını Mandalay tepesinde.

img_20181215_125625
Mandalay Zone Bileti

Mandalay Tepesi – (Mandalay Hill-Su Taung Pyae Pagoda)

Mandalay Sarayından sonra rotamızı Mandalay tepesine çeviriyoruz. İki lokasyon arası yaklaşık 1 saat sürüyor yürüyerek. Gün batımını izlemek istediğimiz için zamanımız da vardı. Googlemap’in yardımları ile Mandalay tepesindeki Su Taung Pyae Pagoda’ya ulaştık.

 

Girişte 1000 Kyat (0,65 Dolar) para vermek gerekiyor. Eşsiz bir gün batımı için muhteşem bir yer. Tırmanırken Golf kursunun yanından geçerek giden uzun ve dolambaçlı yolu tercih etmiştik ama dönerken Shweyattaw Buddha Pavilion’un önünde çıkaran merdivenlerden (Pedestrian Walkway) indik, oldukça keyifli oldu.

 

Kraliyet Sarayının Önündeki Kanallar-Mandalay Water Fountain

Mandalay Tepesinden indikten sonra sabah çizdiğimiz rotanın aksi istikamette Mandalay Sarayının çevresinden dolanmayı tercih ettik ki bizce daha keyifli bir yol oldu. Biraz nefeslenmek için Mandalay Sarayının çevresini kuşatan kanaldaki su ve renk şovlarını izlemek tatlı bir akşamüstü etkinliği oldu bizim için. Bir yandan da Turgay’ın bira almaya gidip viski-kola-limonata ile döndüğü içeceklerimizi de denemiş olduk:)

IMG_20181215_193642.jpg
Kraliyet Sarayının önündeki kanallar ve ışık şovu

Mandalay’ın tarihi şehirleri

Mandalay’da üç koca gün planladığımız için ilk gün şehir merkezini gezdikten sonra, ikinci gün kendimizi diğer tarihi şehirlerin kucağına bıraktık. Motosiklet kullanmak için tam bir kaos aslında bu şehir; her yerden motor çıkıyor, korna çalıp önünüze atlıyorlar, kimse dikiz aynası kullanmıyor. Tüm bunlara rağmen gözünüzü karartıp motor kiralamak lazım ne kadar çok düşünürseniz o kadar çabuk vazgeçebilirsiniz çünkü. 15000 Kyat (10 Dolar) karşılığında tüm gün motosiklet kiralayıp Sagaing, Amarapura, Innwa’ yı geziyoruz. Mingun’da motor turuna dahil edilebilir rahatlıkla aslında ama biz tekne turu da yapmak istediğimiz için onu ertesi güne bırakmayı tercih ettik. Bu şehirler o kadar dolu ki ayrı bir yazıda anlatmak gerek. 🙂

IMG_20181217_114930.jpg
Mingun

Kuthodaw Pagoda

Hazır altımızda motor varken, Mandalay merkezdeki bir gün önce  gidemediğimiz pagodaları da ziyaret edelim dedik. Kuthadaw Pagado Mandalay Hill’in eteklerinde yer alan muhteşem bir yapı. Aynı zamanda dünyanın en büyük kitabı olarak da geçiyor. 57 metre yüksekliğindeki yaldızlı pagodanın çevresinde her birinin içinde Buda’nın öğretilerinin yazılı olduğu bir mermer bulunan 729 tane küçük pagodadan oluşuyor.   Kral Mindon Min tarafından 1860 yılında yaptırılan Kuthadaw Pagado 8 yılda tamamlanmış.

 

Sandamuni Pagoda

Mindun ve kardeşi Kanaung üvey ağabeyleri Kral Pagan’ı öldürerek devirirler daha sonra 1853’te Kral Mindun başa geçer. Fakat daha sonra Kanaung Kral Mindun’un oğulları tarafından öldürülür. Halk tarafından çok sevilen ve saygı gören Prince Kanaung için Sandamuni Pagoda yaptırılır, kendisinin ve öldürülen 3 oğlunun bedenleri buraya gömülür. 1874 yılında yaptırılan altın pagodanın çevresinde yine içinde Buda’nın öğretilerinin yazılı olduğu mermer bloklar olan 1774 tane stupa ile çevrelenmiş.

IMG_20181216_174358.jpg
Sandamuni Pagoda

Yeme-İçme

Pyay

Rezervasyon yaptığımız günün bir gün öncesinde otele girmeye çalıştığımız için kahvaltımız yoktu. Düştük yollara karnımızı doyuralım diye. Yol kenarında fark ettiğimiz bu minik sevimli Çin aile lokantasının çok lezzetli yemekleri var, yeşil çayı sıcak ve güzel, atıştırmalıkları tazecik. Soframızın bize maliyeti 3000 Kyat (1.95 Dolar)

 

City Mart Supermartket

Mandalay Sarayı’nın çıkışında karnımız acıktığı, sıcaktan bunaldığımız ve saraydaki tuvaletlerin paralı olmasından dolayı kendimizi yol üzerinde gördüğümüz ilk yere attık. Kahve, tatlı ve taze meyve alıp yolumuza devam ettik:)

 

Shan Ma Ma

Bir önceki durağımız Inle Gölü’ndeki harika yemeklerden sonra Mandalay bize Myanmar’a geldiğimiz ilk günleri hatırlattı. Bu ülkenin büyük şehirlerinin bizi yemek konusunda kendine daha az hayran bıraktığını kabul ettik ve karnımızı doyurup ucuz biranın keyfini çıkarttık.

 

Win&Win 35

Çok özlediğimiz bira patates canlı müzik ortamını yakalarız belki bir bakalım diye oturmaya karar verdik buraya. Biralar çok soğuk ve güzeldi. Yanında sipariş etmememize rağmen sıcak çorba getirdiler kocaman bir tabak. İkrammış:) Aç değildik aslında ama ikram olunca yedik tabi ki. 😀 Bitirdikten hemen sonra bir koca tabak çorba daha geldi yeni biralarla. 4 bira 2 çorba 3200 Kyat (2 Dolar) karnımız tok, içimiz neşe dolu otelimizin yolunu tuttuk.

IMG_20181216_202730.jpg
Win Win 35

Sisters Snack & Drink

Yeni yerler keşfetme tutkumuz hiç azalmıyor. Çok sevimli gözüken bu mekanı bence gerçekten kız kardeşler işletiyor olabilir. Soya sosunda haşlanmış yumurtaları daha önce süper markette de görmüştük burada tadına bakmış olduk :). Spicy mixed Vegetables, Rice Noddle Flat Role ve iki içeçeğin bize maliyeti 7000 Kyat (4,5 Dolar)

 

Teapresso 82

Bagan tren biletimiz akşam 9’daydı ve otel görevlisinden akşama kadar otelin teras katındaki kahvaltı salonunu kullanma izni almıştık ama akşam vardiyasında görevli genç izin vermeyince kendimize 4 saatimizi geçirmek için yer arayışına girdik ve Myanmar’ın en tarz kafesini keşfettik. Nefis kahvesi ve tostu ile bize 4 saat boyunca bilgisayarlarımızı kullanma lüksünü yaşattıkları için nasıl mutlu olduk anlatamam. Kahve fiyatları ile bir porsiyon yemeğin fiyatı bazen aynı olabiliyor burada ama bu lüks 9000 Kyat eder bence (5,80 Dolar)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close