Koh Phi Phi Yürüyüş Rotası

Koh Phi Phi adasında merkezdeki plaj dışında diğer plajlara gitmek isterseniz ya deniz yolundan teknelere binmeniz ya da tabana kuvvet bol bol yürümeniz gerekiyor. Bot dediğim de meşhur “long tail” tekneler. Tayland’a geldiğimizden beri bu tekneleri göreceğim plajları arıyordum. Koh Phi Phi sahilleri bu teknelerle kaplı.:) Buraya kadar yolunuz düşerse kesinlikle bir tanesini kiralayıp bir plaj turu yapın. Biz daha önceden bir çok çeşit tekne ile birçok plaj turuna katıldığımız için bu sefer adayı yürüyerek keşfetmek çok daha ilgimizi çekti. Tavsiyem “maps.me” uygulamasını indirmeniz. “Google Maps” maalesef yürüyüş rotaları konusunda oldukça başarısız. Ücretsiz olan maps.me ile hem offline olarak haritaya bakabiliyorsunuz, hem de viewpoint vs. gibi önemli noktaları atlamamış oluyorsunuz. Bizim yürüyüş rotamız da aşağıda.

 

1 – Ada Merkezi

Sabah 11.30 gibi vardığımız adada, otelimize yerleşip karnımızı doyurmamız ve adaya keşfe hazır hale gelmemiz saat 16.00’ı buldu. Kaldığımız otelden plaja doğru inip Ao Tonsai Pier’den Long Beach’e doğru ilerlemeye başladık. Plajlardan, patikalardan ve merdivenlerden ilerlediğimiz yol boyunca tabelalar bizi oldukça iyi yönlendiler.

Bu yürüyüş rotasının ilk kısmında, deniz kıyısından gittiğimiz yerlerde bir çok minik plaj mevcut. Birkaç kişinin yüzdüğü bu yerler otellerin önü olsa da ücretsiz olarak denize girebiliyorsunuz. Bu plajlar fotoğraf çekmek için de idealler. 🙂

2 – Viking Beach (Lokasyon)

Yol üzerinde gördüğümüz Supernatural rastabar / Jungle Brothers 69 oldukça orijinal bir bar. Bu barın tam arkasından devam eden yaprak desenli taşlardan sekerek ilerleyince çalılıkların arasından sakin ve keyifli bir plaj olan Viking Beach gözüküyor.

3 – Long Beach (Lokasyon)

Biz yine Long Beach tabelalarını takip edip yolumuzda ilerledik. Çok kısa süreli bir inişten sonra bu plaja ulaştık. İnce beyaz kum ve deniz çok güzel gözüküyordu. Saat 16.30 olması sebebi ile olabilir çok kalabalık değildi.

Gerçi bu kalabalık algısına bağlı olarak değişir. Türkiye’de metrekareye 4 kişi düşecek şekilde plajda güneşlenip, denize girdiğimiz yerlerden sonra buranın kalabalığı bana az geldi. Long Beach boyunca sıralanmış otellerin hemen plaja açılıyor olması bana konaklamak için çok keyifli bir seçenekmiş gibi geldi. Long Beach’i oldukça sevdim.

4 – Loh Moo Dee Beach (Lokasyon)

Bir süre sahil kenarından yürüdükten sonra Phi Phi The Beach Resort’un önünden patika yola saptık. Çok güzel villaların arasından 15 dakika kadar tırmandıktan sonra karşımıza Loh Moo Dee Beach çıktı.

10 dakika kadar toprak yoldan plaja kadar yürüyüp plaja ulaştıktan sonra kendimizi plajın tatlı suyuna bıraktık. Long Beach’e göre daha sakin ve bakir bir bölge burası. Sanki Phi Phi Adasının tüm kalabalığı merkezde kalmış siz başka bir adadaymışsınız hissi veriyor. Bu kadar yol yürümek yerine merkezden kiralanacak teknelerle de buraya gelmek mümkün.

5 – View Point 2 (Top View) (Lokasyon)

Loh Moo Bee Beach’ten çıkmak için geldiğimiz yoldan geri dönüp tabelaları takip etmeye devam ettik. Henüz inşaat halinde olan bir siteyi ve su kaydırağı yapmak için olduğunu tahmin ettiğimiz inşaatı gördükten sonra gerçekten moralimiz bozuldu. İnşaatı yapmak için bu alandaki ormanı talan etmişler resmen. Israrla takip ettiğimiz tabelalar arada kafamızı karıştırdı. Her ne kadar var olduğuna inansak da View Point 3’ü bulamadık.

Gün batımını kaçırmamak için de rotamızı view point 2’ye doğru kırdık. Saat 18.30 sularında kişi başı 30 Baht ödeyerek vardığımız bu seyir noktasının manzarası o kadar güzeldi ki. Güneş battıktan sonra da uzun bir süre oturup havanın kararmasını izledik. Bulunduğumuz yerden sağ tarafta Loh Dalum Beach, sol tarafta Ton Sai Beach olarak şekilde adanın ince bir çizgi ile ayrılmış kumsalı muhteşem gözüküyordu.

View Point 2 (Top View)
View Point 2 (Top View)

Dönüş yoluna geçince manzarasının güzel olacağını tahmin ettiğim bir yer gözüme takıldı. Büyük ihtimalle Trine Jungle House olduğunu düşünüyorum. Patika yollardan geldiğimiz yolun aksine dönüşü direk merkeze olacak şekilde merdivenlerden inerek gerçekleştirdik. O kadar dik ve çok merdivenden indik ki, seyir noktasına çıkmak için bu merdivenleri kullansaydık bizim bile manzarayı izlemeye halimiz kalmazdı bence. Otele gidip duş aldıktan sonra Phi Phi’nin gece hayatına aktık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close